ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Grup Sarya'dan 'Jin jiyan azadi' şarkısı

Bakırköy'deki kadın mitinginde sahne alacak olan kadın müzik grubu Sarya, 8 Mart için "Jin jiyan azadi" adlı bir şarkı yaptı. Kadınların isyanını temsil eden sloganı bestelemenin vicdani sorumluluk olduğunu kaydeden kadın sanatçılar, 8 Mart'a çağrı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 03 Mart 2017 Cuma, 17:05

İSTANBUL- BEKSAV bünyesinde faaliyet yürüten Sarya Müzik Topluluğu, "Jin jiyan azadi" sloganını besteledi. Kadınlar, 5 Mart günü düzenlenecek Bakırköy mitinginde ezgiyi Kürtçe olarak seslendirecek.

BOZKURT: ONLAR BİZE BOYUN EĞMEK ZORUNDA KALDI

Dihaber'e konuşan grubun gitaristi ve solisti Duygu Bozkurt, "'Jin jiyan azadî' çok yabancı olmadığımız bir slogan. Meydanlarda, sokaklarda, eylemlerde içtenlikle haykırdığımız bir slogan. Ama müziğin dili ile söylemek daha farklı. Biraz ruhlara hitap edelim istedik. Sloganın ezgilerle birleşimi gibi" dedi.

Yasaklanan 2016 8 Mart'ını hatırlatan Bozkurt, şöyle konuştu: "Kadınların yerde sürüklendiği, her türlü şiddetin uygulandığı bir 8 Mart'tı. Ama buna rağmen sokaklarda birleşerek, tıpkı ırmakların oluşumu gibi aktık. Birleştik ve önümüzde duramadılar. Onlar bize boyun eğmek zorunda kaldı. Geçen senenin mirasını alıp bu sene daha da büyümemiz gerekiyor."

KAYA: BU ŞARKI BİZİM İÇİN VİCDANİ BİR SORUMLULUKTU

Şarkının sözlerini yazan sanatçı Gülay Kaya ise "Bizim için vicdani bir sorumluluktu aslında. Yaşadığımız coğrafyada en çok yara alan kadınlardır. Savaşta mağdur olan annelerdir. Ben şarkıyı yazarken emekçi kadınlara, yaralı annelere vurgu yapmak istedim. Müzik bize göre en büyük silahtır. Bunun için duyarsız kalamazdık" ifadelerini kullandı. Geçen yılki 8 Mart'ta yaratılan birlikteliğe dikkat çeken Kaya, "Kadınlar seslerini yükseltsinler. Hep birlikte sesimizi yükseltelim, alanları dolduralım" çağrısı yaptı.

GÖZE: 8 MART'TA BİR ARADA OLMAMIZ GEREKİR

Grubun diğer üyesi Filiz Göze de kadının bakış açısının farklı olduğunu ifade etti. Göze, "Jin jiyan azadi" şarkısında baharın bütün renklerinin olduğunu söyledi.

8 Mart'ın kendisinde hep yeniden dirilme duygusunu uyandırdığını kaydeden Göze, "Hepimiz bir arada olup o birliği ve dayanışmayı göstermemiz gerekiyor. Kadınlar var olduğu sürece birçok şeyi yeneceğimizi düşünüyorum. 8 Mart'ta tüm kadınların, annelerimizin, kız kardeşlerimizin, çocukların bir arada olması gerekir" dedi.