ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Uzaklaşamıyoruz' diyen Ege öğrencileri direnişte

Muhalif öğrencileri uzaklaştırarak ikinci döneme başlayan Ege Üniversitesi, "hayır" çalışması yürütecek tüm öğrencileri uzaklaştırdı. Kararı tanımayan muhalif öğrenciler, "Uzaklaşamıyoruz" diyerek, direniş başlattı.

Etkin Haber Ajansı / 03 Mart 2017 Cuma, 14:38

İZMİR- Ege Üniversitesi yönetimi ikinci döneme muhalif öğrencileri uzaklaştırarak başladı. Uzun yıllardır soruşturması olan öğrenciler, bir anda ifadeye çağrıldı ve ikinci dönemin ilk Pazartesi günü okuldan uzaklaştırıldı.

'UZAKLAŞAMIYORUZ DİYEREK DİRENİŞE BAŞLADILAR

37 öğrencinin uzaklaştırıldığı üniversitede, kınamalarla birlikte yaklaşık 50 öğrenci ceza aldı. Aldıkları cezayı tanımayan öğrenciler, Bornova'da bulunan Küçükpark Meydanı'nda, oturma eylemlerine başladı. "Uzaklaştırsanız da en fazla Küçükpark'a gideriz ne de olsa biz Egeliyiz", "Okulumu geri istiyorum" ve "Ege üniversitesi bizi neden uzaklaştırdı?" yazılı dövizler açan öğrencilerin başlattığı "#Uzaklaşamıyoruz" direnişi 3. gününde.

Kendilerine hiçbir gerekçe gösterilmeden okuldan uzaklaştırılan öğrencilerden Gazetecilik Bölümü öğrencisi Sultan Eylem Keleş, süreci ETHA'ya aktardı. Üst üste iki uzaklaştırma aldıklarının altını çizen Keleş, "İlki ikinci dönemin açıldığı ilk Pazartesi, bir diğeri de ikinci Pazartesi günüydü" dedi.

'UZUN YILLARDIR SÜREN SORUŞTURMALAR BİRANDA SONUÇLANDI'

Uzaklaştırılmadan önce herhangi bir uyarı almadıklarını söyleyen Keleş, "Soruşturma açılıyordu, ifade veriyorduk ancak sonuçlanmıyordu. Ne olduysa bu dönem tüm soruşturmalar hızlı bir şekilde bir anda sonuçlandı. Ki çok uzun yıllardır süren soruşturmalardı bunlar" ifadesini kullandı.

Referandum öncesi okuldan uzaklaştırmalarının manidar olduğunun altını çizen Keleş, "Bu tesadüf değil. Biz içeride 'hayır' çalışması yürütecek öğrencilerdendik ve yönetim bundan rahatsız olacaktı. Referandum öncesi 'hayır' çalışması yapacaklar uzaklaştırıldı" vurgusu yaptı.

'EGE AKP VE MHP ORTAKLIĞININ BİR AYAĞI'

Ege Üniversitesi'nin AKP ve MHP ortaklığının bir ayağı olduğunu belirten Keleş, şöyle devam etti: "Yeni atanan rektör yardımcısının son derece kara ve kirli bir tarihi var. Kendisi Süleyman Demirel Üniversitesi'nden geldi. Bir çok öğrencinin uzaklaştırılmasına sebep olmasından tanıyoruz. Okula gelince Ülkü Ocakları'nı sahiplendi, 'çalışmaları' başarılar diledi. Bu durum AKP-MHP ortaklığının bir göstergesi."

Direnişlerinin 3. gününde olduklarını hatırlatan Keleş, muazzam bir dayanışmayla karşılaştıklarını söyledi. Bornova halkı başta olmak üzere yalnız bırakılmadıklarını, sürekli olarak gelen kişilerin "sizin için ne yapabilirim?" sorusunu yönelttiklerini belirten Keleş, "Önümüzdeki hafta açık ders yapmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu.

'SORUŞTURMA AÇAR REKTÖR 'FETÖ'DEN UZAKLAŞTIRILDI'

Son olarak soruşturmayı yürüten Rektör Cüneyt Hoşcoşkun'un aynı zamanda Barış İçin Akademisyenler grubunu ihraç ettiğine dikkat çeken Keleş, şöyle devam etti: "Hoşcoşkun 'FETÖ'den ihraç edildi. Biz şimdi soruyoruz, 'FETÖ'den ihraç edilen bir Tıp Profesörü'nün bize verdiği cezalar ne kadar meşrudur?"

Verilen kararı asla kabul etmeyeceklerini ve susmayacaklarını kaydeden Keleş, "Uzaklaşamıyoruz" eylemini sonuna kadar sürdüreceklerini vurguladı. Keleş, İzmir halkına 12:00 ve 17:00 arası yapılan direniş eylemine katılım çağrısı yaptı.