ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Mimarlar Odası: Tarihi değerlerimizin talan edilmesine 'Hayır'

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Galataport projesi kapsamında tarihi Galata Yolcu Salonu'nun ansızın yıkımına ilişkin şube binasında basın toplantısı düzenledi. Yapıcı, "Doğal, tarihi ve kültürel değerlerimizin talan edilmesine 'Hayır' demeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Etkin Haber Ajansı / 02 Mart 2017 Perşembe, 14:44

İSTANBUL- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, mega proje olarak adlandırılan devlet destekli Galataport Projesi kapsamında tarihi Galata Yolcu Salonu'nun yıkımına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sami Yılmaztürk, Tophane'deki tarihsel değerleri korumak için 1993 yılında Galata Yolcu Salonu ve çevresinin kentsel sit olarak ilan edildiğini söyledi. Yılmaztürk, bu karardan tam bir yıl sonra, 1994'ten itibaren ise bu bölgeye bir saldırının söz konusu olduğunu aktardı.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı ise, defalarca alınan yürütmeyi durdurma kararları ve kurul kararlarına rağmen, en sonunda 'koruma planı' adı altında bu projeyle karşı karşıya olduklarını belirtti. Koruma planının davasının henüz sürmekte olduğuna dikkat çeken Yapıcı, "Danıştay'dan yürütmeyi durdurma kararları almamıza rağmen, tüm bilirkişi raporlarına rağmen, durdurma kararı kaldırıldı" dedi.

Mega projede kruvaziyer limandan faydalanarak, otel yapımının önünün açıldığını dile getiren Yapıcı, otellerde yapılacak SPA, yüzme havuzu gibi hizmet alanlarını, son derece zemini gevşek, suya doymuş olan bu alanda bodrum katlarına projelendirildiğine dikkat çekti. Yapıcı, "Sahil kayıyor, onu güçlendirmek için 10 metrelik yeni rıhtım yapılması gerekiyor dediler. Çevredeki tarihi eserler tehdit altına alındı. Yani özcesi, buradaki kurul kararlarına rağmen, yolcu salonunun yıkımı bir içler açısıdır. Otel olarak ön görülen yükleri karşılayamadığı için güçlendirme adı altında bu hale getirildi" ifadelerini kullandı.

Bu proje nedeniyle Karaköy Meydanı'nın da zemininin kabarmış ve çatlamış durumda olduğunu ifade eden Yapıcı, "Bu ne ölçülüyor, ne tedbir alınıyor. Ne yazık ki bütün taleplerimize rağmen proje Mimarlar Odası'na verilmiyor. AKP, 2002 yılından bu yana, her türlü bilginin meslek odasına ulaşmasını engellemek için elinden gelen her şeyi yapıyor" şeklinde konuştu.

Bölgenin tarihçesine değinen Yılmaztürk, "Binaların mimarisi bulunduğu kenti yansıtır. Ülkenin gelişmişlik düzeyini, dönemin sosyal ve ekonomik yapısını gösterir. Yalnızca bu nedenle bile bu yapıların korunması gerekir" dedi.

Tarihi eserlerin, inşa edildiği dönemin devlet politikalarını dahi yansıttığına dikkat çeken Yılmaztürk, "Mesela modernizm, modernist yapılar Türkiye'ye cumhuriyetin ilanıyla birlikte gelmiştir. Dönemin binalarından bunu görüyoruz" diye konuştu.

Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi adına açıklama yapan Yapıcı, Kruvaziyer Liman inşaatı kapsamında oluşan yıkım ve hasarlar ile inşaat çevresindeki yapıların can ve mal güvenliğini tehdit eden inşai uygulamaları nedeniyle, yatırımcı şirket dahil olmak üzere, bu inşai uygulamalara izin veren ve denetim sorumluluğu bulunan kamu idarelerinin yetkilileri hakkında soruşturma başlatılarak eylemlerine uyan suçlardan haklarında ceza davası açılması talebiyle Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti.

Yapıcı şunları söyledi: "Yaşamsal ve kamusal varlıklarımızın; doğal, tarihi ve kültürel değerlerimizin bilinçsizce talan edilmesine yönelik uygulamalara dün olduğu gibi bugün de 'Hayır' demeye; mesleki, bilimsel ve etik ilkeler ışığında kamu ve toplum yararına her türlü hukuki girişimde bulunmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz."