ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Geleceğimiz için Hayır'

Gençlik Var İnisiyatifi'nin düzenlediği buluşmada bir adaya gelen gençler, geleceklerine sahip çıkmak için "Hayır" diyeceklerini belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 01 Mart 2017 Çarşamba, 20:34

İSTANBUL- Gençlik Var İnisiyatifi, Caddebostan Kültür Merkezi'nde "Hayır Diyen Gençlik Buluşuyor" etkinliği düzenledi.

Gençlik Var İnisiyatifi adına etkinliğin sunumu yapan SGDF Eş Başkanı Ceren Çoban, ülkenin özgün bir siyasal süreçten geçtiğine vurgu yaptı, yaşamın her alanın saflaştığına dikkat çekti. Çoban, "Bir yandan emekçinin yanında olan 'hayır' var, diğer tarafta kendini temellendirememiş bir kesim var. Gençlik olarak saflaştık ve 'hayır'lı bir iş için buradayız" dedi.

Eğitim -Sen İstanbul 6 No'lu Şube Başkanı Görkem Doğan, Saray'ın Gezi'den beri giderek saldırganlaştığını kaydetti, ülkenin bütün emek, barış yanlılarına saldırdığını belirtti. Üniversitelerin de bu saldırıdan nasibini aldığını söyleyen Doğan, "Türkiye'nin önde gelen liseleri de bu saldırılardan nasibini alıyor. Eğitimciler, Türkiye'nin geleceği için de mücadele etmeli. Akademisyenleri tasfiye eden rektörleri de tasfiye ediyorlar. Öğrencilere soruşturma açanları da tasfiye edecekler. Saray'ın keyfini beklemeden gericiliği defetmeye çalışmalıyız. Bir ülke yıkıldığı zaman o ülke yoksulların üzerine yıkılır, buna izin vermeyeceğiz. Biz bilime değer verilen, insan haklarına değer verilen, barışın olduğu, yoksulluğun olmadığı bir dünya istiyoruz. Kendi karanlıklarını insanlara onaylatmaya çalışıyorlar, onaylamayacağız, itaat etmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

'GENÇLİK VAR YENİNİN SOMUT HALİ'

Gençlik Var İnisiyatifi ve DEV-GÜÇ Merkezi Koordinasyon Üyesi Şafak Aktaş, dünyada sağın yükseldiğini hatırlattı, bunun da sol hareketi yükselteceğini söyledi. İktidarın yönetememe krizine vurgu yapan Aktaş, "'Evet' ve 'Hayır' toplumu kutuplaştırıyor. Herkes bu sistemden bir şekilde rahatsız. Bebekler açlıktan ölürken, kadınlar dışarıda dolaşmazken direnmekten başka şansımız yok. Bu direniş mirasına sahip çıkmak da en çok gençliğin omuzlarında. Faşizme karşı birleşmiyorsak, faşizmin zindanlarında buluşuruz. Bedel ödemeye hazırız. Yeniyi bulmak zorundayız, kitlelerle bağ kurup statükocu anlayışını terk etmeliyiz. 'Gençlik Var' bu yeni anlayışın göstergesidir. Bu yeni anlayışı yükseltmek bizim elimizde. Gençlik gücüne güveniyoruz ve bu güçle başaracağız" dedi.

Kanun Hükmünde Kararnameler ile ihraç edilen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi akademisyeni Cemil Ozansu, akademisyen olduktan sonra da mücadele edilmesi gerektiğini fark ettiğini dile getirdi. Muhalif kimliğinden ötürü daha önce de sürgün edildiğini hatırlatan Ozansu, "Bu iktidar Kenan Evren'in hayallerini gerçekleştiriyorlar. Başkanlıkta yasama, yürütme, yargı tek elde toplandığı için başkanın çıkardığı KHK çok hızlı yayımlanıyor. 'Evet' zaferle sonuçlanırsa tüm yaşamımız tehlike ve tehditle sonuçlanacak. Gençliğin hayatı kabusa dönecek. Bu yüzden 'Gençlik Var' çok yerinde bir söylem. Başkanlık bizim yaşadığımız OHAL'in sürekli hale gelmesidir. Gençliğin üzerine büyük sorumluluk düşüyor. Üniversitelerde tartışılmayan bir değişiklik bir Anayasa'yı yok etme girişimidir. Tarih de sizin arkanızda" diye belirtti.

'GENÇLİK VAR ZAFERİ ELDE EDECEK'

Gençlik Var Merkezi Koordinasyon Üyesi olan Devrimci Yol'da Devrimci Gençlik Temsilcisi Berkay Ustabaş, 'Gençlik Var'ın gençliğin uzun zamandır mücadelesinin birikiminin ürünü olduğunu ifade etti. Ustabaş şunları söyledi: "Bugün gençlik ne kindar ne dindar ne de egemenlerin yanında; gençlik AKP'nin karşısında. Gençlik tarih boyunca egemenlerin yanında değil ezilenlerin yanında oldu, gençliğin tarihi yazma zorunluluğu var, gençlik tarihi yazacak. Biz yan yana gelip güçlerimizi birleştirdik, tüm tehditlere rağmen dimdik duran bir gençlik var. Sokakları yasaklamaya çalıştılar, şehrin meydanlarını kapatmaya çalışırlar. Biz birçok yerde sokaklarına geri kazandık. Hayır cephesi dimdik ayakta ve gençlik bu cephenin en önünde gençlik, Erdoğan'ın imha savaşını vermeli. Bu süreci örmeliyiz. Gençlik Var 'Hayır' zaferini elde edecektir. Gençlik var direniştir, cürettir, zaferdir. Bu ülkeyi demokratik özgür insanca yaşanır bir hale getireceğiz."