ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Türkiye'den Müslüman Kardeşlere yeni elbise! - Seyit Evran

Türkiye, Rusya'nın baskısından ötürü bu grupların tasfiyesine zorunlu olarak onay verdi. Ancak Suriye'de etkili olmak ve Müslüman Kardeşler'in Sünni zihniyeti, aynı zamanda kendi zihniyeti olduğu için farklı taktiklerle kalmak istiyor. İşte bu taktik şimdi "Suriye Polisi" adıyla orada güç bulundurma çabalarıdır.

Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2017 Cuma, 09:41

SEYİT EVRAN- Elimdeki görüntüye bakıyorum. Bu ne ilk ne de son görüntü olacak gibi. İlk gördüğüm görüntü, Türkiye'nin Cerablûs için hazırladığı polislerin "Yaşasın Erdoğan, Yaşasın Türkiye" sloganları attıkları görüntüydü. Öncesi vardı. O da Cerablûs ile Rai arasındaki Kadılar köyünde açtıkları bir ilkokulda Erdoğan'ın dev posterleri ile Türkiye bayraklarının asılmasının görüntü ve resimleriydi. Türkiye bu polisleri eğitti. Cerablûs'a gönderdi. Zaten parça parça bunları çekip eğiterek sözde görev yerleri olan Cerablûs'a gönderdi. Şimdi Rai'den 250 kişilik, polis eğitimi görmek için Ankara'da olan bir grup var. Bunların da önümüzdeki günlerde eğitimleri biter ve "Suriye Polisi" adıyla Rai'ye gönderilecek.

Grupların Ezaz'dan çıkarılması kararı…

Ayrıca şu an Türkiye, Ezaz için de bir grubu Antep ve Kilis'te eğitiyor. Antep ve Kilis'te eğitimde olan sözde Suriye polisine ilişkin bir görüntü de son günlerde yayılmaya başladı. Görüntü Antep'in merkezi yerlerinden biridir. Görüntüde sözde Suriye Polisleri Arapça müzik eşliğinde ellerinde silahlarla halay çekiyor. Birileri mikrofonla Asifet Şimal'a, Şam Cephesi'ne, Nurettin Zengi grubuna selam gönderiyor. Bu gruplara olan gönül bağlarını ilan etme selamıdır bu.

Görüntünün nerede çekildiği hakkında bilgisi olmayanlar görüntüyü Suriye'nin herhangi bir yerinde çekilmiş sanıyor. Ancak görüntünün Antep'te çekildiği ortaya çıkıp teyit edilince, AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan politikalarının Türkiye'yi getirdiği nokta görülüyor.

Bu görüntülerden bile insan Türkiye'nin Suriye'den hiçbir farkının kalmadığını artık rahatlıkla anlayabiliyor. Bu durum başta Erdoğan olmak üzere AKP hükümeti ve yetkilileri için belki çok fazla bir şey ifade etmez. Ama Türkiye halklarının Türkiye'nin Suriye gibi bir duruma gelmesini istemedikleri kesindir. Türkiye'de özellikle de Rojava'ya yakın Kürdistan illerinde ortaya çıkan bu görüntüler Türkiye'nin AKP ile tamamen Sünni ve Müslüman Kardeşler zihniyetinde bir yönetim olduğunu gösteriyor. Hatta Türkiye, Suriye'de Müslüman Kardeşler'i başa getirmeyi başaramadı ancak Rojava sınırlarından başlanarak Türkiye'ye bu yönetimi getirdiği yönünde görüş ileri sürenler de mevcut.

Polislik kriterleri…

Türkiye bu polisleri alırken kriter olarak Türkmen olması ya da ENKS'li İbrahim Biro, Hekim Beşar, Fuat Eliko gibi kişilere yakın olmasını belirledi. Eliko, Biro, Beşar'a yakın olan kişilerin ise geçmişte Selahattin ve Azadi grubundan gelmesi şartı da ayrı bir kriter olarak konmuştu. O yüzden şimdi Rai için Ankara'da eğitime alınan 250 kişiden büyük çoğunluğu onlara yakın olan kişilerden seçilmiş. Sorumlu olarak da Kaibe köyünden İbrahim Hekko adındaki biri belirlenmiş.

Türkiye dün Ezaz'daki silahlı gruplara ilişkin yeni bir karar çıkardı. Kararda "Ezaz'da bulunan silahlı grupların 15 gün içinde ilçeyi terk etmeleri gerekir" deniliyor. Bu gruplar Tel Cibrin, Marea, Eşrab'da Türkiye tarafından yapılan askeri karargahlara Şehba'ya karşı yerleştirilecek. Aslında bu yeni bir plan değil. Uzun zamandır uygulanan bir plandır. Zaten o yüzden de son bir haftadır Mare, Ezaz, Til Cibrin ve Erşabe'ye yerleştirilen Türk ordusu ve çeteleri, belli aralıklarla Efrin ve Şehba'nın köylerini bombalıyorlar. Bu bombalamalara Devrimciler Ordusu ve QSD bileşenleri tarafından cevap veriliyor.

Türkiye çıkardığı bu grupların yerine ise eğittiği polisleri yerleştirecek. Ezaz Devlet Hastanesi ise Türkiye tarafından yaklaşık 15 gün önce karargah haline getirildi. Bu gruplar Ezaz'dan çıkarılırken Türkiye karargahı ve polisleri, Ezaz'da kalıp "ilçenin güvenliğini sağlayacak" deniliyor. Bu da Türkiye'nin giderek Suriye topraklarındaki işgalini resmileştirdiğinin kanıtı oluyor.

Polislik Müslüman Kardeşler'in yeni kıyafeti…

Türkiye baştan beri yatırım yaptığı Müslüman Kardeşler'in silahlı grupları olan Liva Tevhid, Ehrar Şam ve ona bağlı gruplar, Nurettin Zengi, Şam Cephesi, İslami Cephe adıyla hareket eden grupları başaramadı. Halep'te ortaya çıkan tablo onların başaramamasının bir sonucuydu. Türkiye, Rusya ile yaptığı anlaşma ile bu grupların tasfiyesine karar verdi. Türkiye, Rusya'nın baskısından ötürü bu grupların tasfiyesine zorunlu olarak onay verdi. Ancak Suriye'de etkili olmak ve Müslüman Kardeşler'in Sünni zihniyeti, aynı zamanda kendi zihniyeti olduğu için farklı taktiklerle kalmak istiyor. İşte bu taktik şimdi "Suriye Polisi" adıyla orada güç bulundurma çabalarıdır. Bu da Müslüman Kardeşler'i yeni bazı taktik ve isimlerle ayakta tutma çabalarıdır.

*Seyit Evran'ın yazısı Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin bugünkü sayısından alınmıştır.