ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kürt seçmene referandum anketi: 'Hayır' büyük farkla önde

SAMER'ın Kürt seçmenin referandum tutumuna ilişkin anketi halkın Başkanlık rejimine karşı tutumunu gözler önüne serdi. Buna göre; referandumda "Hayır" oyu vereceklerin oranı yüzde 57,4 düzeyinde, "Evet" tercihi ise yüzde 25,1 oranında kaldı.

Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2017 Cuma, 11:34

HABER MERKEZİ- Kürt seçmenin referandum tutumuna ilişkin anket yapan Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER), 16 il genelinde "Hayır"ın yüzde 57,4 düzeyinde, "Evet" tercihinin ise yüzde 25,1 oranında olduğunu açıkladı.

Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER), Başkanlık Anayasası referandumuna ilişkin 16 Kürt ilinde yaptığı anket çalışmasıyla Kürt seçmenin tutumuna ilişkin net bir veri ortaya koydu. 7-12 Şubat arasında 1112 seçmenle yüz yüze yapılan ankette, halkın başkanlık rejimine ilişkin görüşleri de görünür hale geldi.

Ankete göre özetle Kürt illerinde halkın tutumu şu şekilde; "Hayır" oranı oldukça yüksek, halkın büyük kesimi Anayasa değişikliği hakkında bilgi sahibi değil, OHAL koşullarında referandumu sağlıklı bulunmuyor, AKP'nin oy oranında kısmı düşüşler var, ilk defa oy kullanacakların eğilimleri ise ağırlıklı olarak HDP'den yana.

'REFERANDUMA "EVET" DİYENLERİN ORANI SADECE YÜZDE 25,1'

SAMER anketine göre; halkının yüzde 68,3'ü 'OHAL koşullarında yapılacak referandumu doğru bulmadığını' belirtti.

"Bu pazar referandum olsa oyunuz ne olur?" sorusuna ankete katılanların yüzde 57,4'ü "Hayır" şeklinde yanıt verdi. Başkanlık rejiminin oylanacağı referandum için "Evet" diyenlerin oranı ise sadece yüzde 25,1'de kaldı. Araştırmaya yanıt veren seçmenin yüzde 7,6'sı kararsız olduğunu, yüzde 4,4'ü sandığa gitmeyeceğini ve yüzde 5,5'i bu soruya yanıt vermeyeceğini beyan etti.

Ankete katılanların sadece yüzde 13,7'si Anayasa değişiklik paketinin içeriğine hakim olduğunu belirtirken, yüzde 42,2 gibi büyük bir oran bilgisinin olmadığını beyan etti. "İçeriğini biraz bildiğini ama tam hakim olmadığını" belirtenlerin oranı yüzde 22,4; "yorum yapacak kadar bilgi sahibi olmadığını" belirtenler ise yüzde 21,8.

Araştırmaya katılanların yüzde 61,2'si referanduma götürülen anayasa değişikliğinin Türkiye'nin sorunlarını çözmeyeceğini belirtti, yüzde 21,9'u çözüm olacağını savundu.

HDP'DE ARTIŞ, AKP'DE DÜŞÜŞ VAR

Kürt seçmenin tercihini ölçmek için sorulan sorulara göre; HDP ve CHP'nin oy oranında kısmi artışlar, AKP'nin oy oranında ise düşüş var.

"Bu Pazar seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz" sorusuna, ankete katılanların yüzde 41,7'si HDP; yüzde 24,9'u AKP; yüzde 7,9'u CHP; yüzde 1,9'u ise MHP yanıtı verdi.

İlk defa oy kullanacakların da yer aldığı 18-24 yaş grubunun oy vereceği parti sıralamasında ilk sırayı yüzde 41,5 ile HDP aldı.