ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Uluslararası heyet: Türkiye barış sürecine geri dönmeli

Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'la görüşmek için Edirne F Tipi Hapishanesi'ne gelen uluslararası heyet, görüşmelerinin engellenmesine tepki gösterdi. Kürt özgürlük hareketinin askeri olarak yenilgiye uğratılamayacağının altını çizen heyet, derhal barış süresine geri dönülmesini vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2017 Cuma, 14:38

EDİRNE- Avrupa Birliği Türkiye Yurttaş Komisyonu (EUTCC) tarafından organize edilen, Avrupa Parlamentosu (AP) ve Avrupa Konseyi üyeleri ile akademisyenlerden oluşan uluslararası heyet ile HDP heyeti HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşmek üzere Edirne F Tipi Hapishanesi'ne geldi.

HEYETİN GÖRÜŞMESİ ENGELLENDİ

Heyetin Demirtaş ile görüşmeleri jandarma tarafından engellendi. Heyet hapishane önünde açıklama yaptı. Burada konuşan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, heyetin Adalet Bakanlığı'na başvurulduğunu ancak bugüne kadar bir geri dönüşün gerçekleşmediğini kaydetti. Hapishaneye geldiklerinde görüşe izin verilmediğini öğrendiklerinin altını çizen Kaya, "Bir milletvekili olarak benim de görüşmeme izin verilmedi. Milyonlarca insanın siyasi temsilcisi olan milletvekillerimizin hapsedilmesinin hiçbir izahı olamaz" dedi.

Uluslararası İmralı Barış Heyetinden Cambridge Üniversitesi Öğretim Üyesi Thomas Jeffrey Miley, 13 kişiden oluşan bir delegasyon olduklarını söyledi. Bundan önce 3 gün süreyle Diyarbakır'da olduklarını ifade eden Miley, "Kürt hareketinin temsilcileri, kurum temsilcileri, sendikalar ve halkla görüşmeler yaptık. 3 gün boyunca durumu gözlemledik. Barış sürecinin sonlanmasından bu yana devam eden hak ihlallerine ilişkin bilgi aldık" diye konuştu.

'YAŞANAN HAK İHLALLERİNİ RAPORLAŞTIRACAĞIZ'

Tutuklu milletvekillerini ziyaret etme girişiminin yanı sıra 19 yıldır insanlık dışı koşullarda İmralı'da tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ı ziyaret etmek için de Adalet Bakanlığı'na başvurduklarını söyleyen Miley, "Özellikle de referanduma gidilen süreçte yaşanan ağır hak ihlallerine dair bir rapor hazırlayarak yaygın bir şekilde uluslararası kurumlara bu raporu ulaştıracağız" diye kaydetti.

WARD: BURADA DEMOKRASİ TEHLİKE ALTINDA

İngiltere'den gelen AP milletvekili Julie Ward, yüzlerce insanın gözaltına alındığı siyasi soykırım operasyonuna işaret etti. "Burada demokrasi tehlike altında" diyen Ward, demokratik yöntemle seçilen biri olarak, Türkiye'deki meslektaşlarının aynı demokratik haklarını kullanması gerektiğini dile getirmek için Türkiye'de olduğunu söyledi.

Hapishane kapısını işaret eden Ward, Avrupa Sol Sosyalistleri Partisi üyelerinin de Kasım ayında Demirtaş'la görüşmek için izin istediklerini hatırlattı. Her gelişlerinde kapı dışında tutulduklarını söyleyen Ward, "Demokratik olarak seçilmiş parlamento üyesi arkadaşlarımızı, meslektaşlarımızı ziyaret etmemize izin verilinceye kadar gelmeye devam edeceğiz. Girmemizin yasaklandığını dünyaya söylemeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Türkiye'de yaşanan başka bir hak ihlaline dikkat çeken Ward, şöyle devam etti: "21 Ocak'ta Sabiha Gökçen Havaalanından İngiltere'ye iltica etmiş ve İngiltere'de mülteci hakkına sahip olan bir Kazak vatandaşı, Kazak Özel Kuvvetleri tarafından kaçırılmış. Türkiye makamlarının buna nasıl izin verdiğini soruyorum. Zaran Betof isimli Kazak mültecinin nerede olunduğu bilinmiyor."

Ward, antidemokratik uygulamaların Türkiye'ye zarar verdiğine dikkat çekti. Herkesin ekonomik refahı ve toplumsal katılımın çok önemli olduğunu dile getiren Ward, "Tüm bunların karşısında terörizmin muhalefetin sesini bastırmak için kullanılmaması gerekir. Güçlü bir devletin sağlıklı bir muhalefeti yüceltmesi gerekir" dedi.

MİLLEY: KÜRT ÖZGÜRLÜK HAREKETİ ASKERİ OLARAK YENİLGİYE UĞRATILAMAZ

Doğan Haber Ajansı (DHA) muhabirinin Ward'ın "Türkiye'de demokrasi yok" söylemini provokasyon amaçlı kullanmasına tepki gösteren Thomas Jeffrey Miley, delegasyonunun öncelikli amaçlarından birinin Öcalan ile görüşmek olduğunu altını çizdi ve ekledi: "10 yılı aşkın bir zamandır Kürt özgürlük hareketi ve Türk devleti arasında barış için güçlü çağrılar yapan bir ses olmuştur. Onun üzerinde uygulanan izolasyon ve insanlık dışı koşullar barış sürecinin çökmesinin ve pek çok can alan bu savaşın yükselmesinin baş sebeplerinden biri olmuştur. Barış sürecinin yeniden başlaması acildir. Şiddetin durması çok acildir. Kürt özgürlük hareketi askeri olarak yenilgiye uğratılamaz, siyasi bir çözüm bulunması lazım."

SANDBAEK: HDP'Lİ VEKİLLER 'TERÖRİST' DEĞİL HÜKÜMET KARŞITI

Danimarka Parlamentosu Üyesi Ulla Sandbaek ise Nisan'da Türkiye'ye geldiklerini söyledi. Türkiye'nin barış sürecine derhal geri dönmesi gerektiğine dikkat çeken Sandbaek, tutuklu HDP milletvekillerinin kesinlikle "terörist" olmadığının altını çizdi ve ekledi: "Hükümetin, muhalefet edenleri cezaevine koymak yerine barış sürecine dönmesi için bizim bu yaşananlara tanıklık etmemiz gerekir."

Westminster Adalet ve Barış Komisyonu Başkanı Peder Joe Ryan, kiliseye bağlı olarak barış ve adalete hizmet etmek için Türkiye'ye geldiğini vurguladı. "Buradan döndüğümüzde İngiltere Avam Kamarası'nda bir toplantı olacak ve bir rapor sunacağız" diyen Ryan, görüşlerini mutlaka aktaracaklarının altını çizdi.

ÖGMUNDUR: BARIŞ SÜRECİNİ DESTEKLİYORUZ

İzlanda Parlamentosu eski Milletvekili Ögmundur Jonasso, "Buraya barış sürecini desteklemeye geldik" dedi. Eski AP milletvekili Francis Wurtz da, "Biz hep demokrasi ve barışın hakim olduğu bir Türkiye'nin AB'ye girmesini destekledik" dedi.

Heyet, açıklamanın ardından İstanbul'a dönmek üzere yola çıktı.