ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

PSAKD referandumda 'hayır' diyecek

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği referanduma ilişkin düzenlediği basın toplantısında 'hayır' diyeceklerini açıkladı ve gerekçelerini sıraladı.

Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2017 Cuma, 15:35

ANKARA- Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Anayasa değişikliğini içeren referanduma ilişkin Genel Merkez binasında basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan PSAKD Genel Sekreteri Turgay Özkan, Alevilerin tarih boyunca Türkiye topraklarında zulüm gördüğünü ve insanlık dışı uygulamalara maruz kaldığını söyledi. Özkan, "Osmanlı'nın zulmüne ve tek adama rejimine dayalı sistemine karşı Cumhuriyeti ve parlamenter rejimi tercih ettiler. İnancımız ve felsefemiz gereği olarak tekçiliği, tek adam idaresini, saltanat rejimini kabul etmemiz mümkün değildir" dedi.

Referandum sonucunun ne olursa olsun mücadelelerine devam edeceklerini vurgulayan Özkan, "Sandıktan çoğunlukta çıkacak 'Hayır' oylarının kurtuluş olmayacağının bilincindeyiz. Her halükarda referandum sonrası için zorlu bir süreç bizi beklemektedir. Vazifemiz 'Hayır'ı örgütlemektir. Fakat olası 'Evet' sonucuna karşı da her türlü hazırlığımız olduğu, bunun bizleri asla yıldırmayacağını bilinmelidir" diye konuştu.

HAYIR GEREKÇELERİNİ SIRALADI

Referandumda "Hayır" diyeceklerinin söyleyen Özkan, gerekçelerini ise şöyle sıraladı:

-Eşit yurttaşlık hakkı mücadelemizin gereği olarak, ayrımcılığı eşitsizliği ve en önemlisi tekçiliği esas alan bir düzenleme olduğu için 'Hayır'.

-Asimilasyon politikalarını daha da azgınlaştırıp, kendinden olmayanı düşman ilan eden çok tehlikeli bir süreci başlatacak bir değişiklik olduğu için 'Hayır'.

-Giderek uçuruma dönüşen gelir eşitsizliğine, derinleşen işsizliğe ekonomik dar boğaza, yoksullaşmaya, açlığa, sefalete 'Hayır'.

-Uğur Kurt'un, Dilek Doğan'ın, Ethem Sarısülük'ün, Medeni Yıldırım'ın, Uğur Kaymaz'ın, Taybet Anamızın, Ali İsmail Korkamaz'ın, Berkin Elvan'ın, Hacı Lokman Birlik'in ve daha nice canımızın katilleri serbest dolaştığı için 'Hayır'.

'ÜLKENİN EKSEN KAYMASINA YÖNELİK BİR DEĞİŞİKLİK'

PSAKD Genel Başkan Gani Kaplan ise 15 Temmuz'da gerçekleştirilen darbe girişimine işaret ederek, darbe amacının anayasa değişikliğiyle ortaya çıktığını söyledi. Anayasa değişikliğinin ülkenin eksen kaymasına yönelik bir değişiklik olduğunu dile getiren Kaplan, "Biz bu Anayasa değişikliğine 'Hayır' derken mevcut sistemi onayladığımız anlamına gelmiyor. Mevcut sistem, Alevilerin, sosyalistlerin, işçilerin ciddi anlamda hak ihlalleri olduğunu görüyoruz. 18 maddenin değişmesi ile ilgili gelecek olan 'tekçi sistemin' daha kötüye gideceğini bildiğimiz için 'Hayır' diyoruz. Bunun içinde üstümüze düşen görevi yapacağız" diye konuştu.