ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KESK İstanbul Kadın Meclisi: Sevtap Akdağ serbest bırakılsın

KESK Kadın Meclisi, 12 Şubat'ta gözaltına alınan Eğitim-Sen 8 Nolu Şube Başkanı Sevtap Akdağ'ın serbest bırakılmasını istedi.

Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2017 Cuma, 17:36

İSTANBUL- KESK İstanbul Kadın Meclisi, 12 Şubat'ta gözaltına alınan Eğitim-Sen 8 Nolu Şube Başkanı ve KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Sevtap Akdağ'ın serbest bırakılması ve keyfi uygulamalara son verilmesi için şube binası önünde basın açıklaması yaptı.

"Hukuksuz şekilde gözaltına alınan Eğitim-Sen 8 No'lu Şube Başkanı Sevtap Akdağ serbest bırakılsın" yazılı pankart açılan eylemde sık sık "Baskılar bizi yıldıramaz", "Yaşasın örgütlü mücadelemiz" ve "Sevtap öğretmen yalnız değildir" sloganları atıldı.

Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Kadın Sekreteri Burcu Süvari, erkek egemen iktidarın kadınlara yönelik baskı politikalarının 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yeni bir boyut kazandığını belirtti. Süvari, OHAL döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile birçok kadın gazetecinin, akademisyenin ve kamu emekçisinin baskı altında tutulduğunu söyledi. Süvari, yönetim biçiminde değişiklik olacak ise bunun kadınların hak, kazanım ve özgürlüklerini öngören biçimde düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

'HAYIR' DİYENLER SUSTURULMAYA ÇALIŞILIYOR

Referandumda "hayır" diyeceklerin susturulmaya çalışıldığını kaydeden Süvari, Eğitim-Sen 8 Nolu Şube Başkanı Akdağ'ın 12 Şubat günü evinin kapısı kırılarak gözaltına alındığını hatırlattı. Akdağ'ın gözaltına alınmasının hukuksuz olduğunun altını çizen Süvari şunları söyledi: "Bir kadın eğitim emekçisi olan Sevtap Başkan’ın adresi bellidir. Çalıştığı okul bellidir. İfade vermesi gerektiğinde kolaylıkla ulaşılabilecek bir konumdadır. Buna rağmen evinin kapısının kırılması, gözaltına alındığında nerede olduğunu bilememek, biz KESK'li kadınları öfkelendirmiştir."

Akdağ'a yapılan hukuksuzluğun, sendikal çalışma yürüten kadınları hedef aldığını ifade eden Süvari yapılan gözdağının sistemli bir erkek devlet şiddeti olduğunu belirtti. Süvari, gözaltındaki Akdağ’ın mesajını da okudu: "Bu erkek devlet şiddetine karşı sendika başkanımız Sevtap Akdağ'ın gözaltından gönderdiği notta yazdığı gibi ‘Hukuksuz bir şekilde gözaltına alındık. Bizler iyiyiz. Biliyoruz ki bu sindirme çabaları sonuçsuz kalacak. Bizler kazanacağız. Adalet, özgürlük ve demokrasi kazanacak.' diyerek mücadele edeceğimizi söylüyoruz."