ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Berat Albayrak'ın mailleri soruşturmasında bir gazeteci daha gözaltında

Cumhurbaşkanı'nın damadı olan Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın maillerine ilişkin soruşturmaya Die Welt Gazetesi Türkiye temsilcisi Deniz Yücel de dahil edildi. Yücel'in ifade için gittiği Emniyet'te üç gündür gözaltında olduğu öğrenildi.

Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2017 Cuma, 18:28

İSTANBUL- Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın maillerine ilişkin soruşturmaya Die Welt gazetesinin Türkiye temsilcisi Deniz Yücel de dahil edildi. Yücel'in ifade için gittiği Emniyet'te üç gündür gözaltında olduğu öğrenildi.

25 Aralık 2016 tarihinde aralarında ETHA Sorumlu Müdürü Derya Okatan'ın da bulunduğu 6 gazetecinin gözaltına alındığı soruşturma kapsamında, Die Welt Türkiye muhabiri Deniz Yücel'in da aralarında olduğu üç gazeteci hakkında daha gözaltı kararı çıkarıldığı biliniyordu.

Hakkında yakalama kararı olduğunu öğrendikten sonra 14 Şubat günü kendisi İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne giden Yücel'in, RedHack ile ilişkilendirilen soruşturma kapsamında gözaltına alındığı ortaya çıktı.

"Örgüt üyeliği", "bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girme ve orada kalma", "kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak" iddialarıyla ifadesi istenen Yücel'in, sorulara savcılıkta yanıt vermek istediğini söylediği öğrenildi. Yücel'e ayrıca gözaltına alınan diğer gazetecileri tanıyıp tanımadığı da soruldu.

RedHack tarafından hacklendikten sonra WikiLeaks sitesinde kamuoyuna açılan Berat Albayrak'ın mailleri nedeniyle gazeteciler Derya Okatan, Tunca Öğreten, Ömer Çelik, Mahir Kanaat, Eray Sargın ve Metin Yoksu 24 gün gözaltında tutulmuştu. Uzun OHAL gözaltısı sonrasında adliyeye sevk edilen gazetecilerden Öğreten, Kanaat ve Çelik tutuklanmıştı.