ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Akademisyenler Cevahir'i yalnız bırakmadı

OHAL kararnameleriyle Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde ihraç edilen akademisyen Egemen Cevahir, Marmara Üniversitesi Başıbüyük Kampüsü'nde yapılan etkinlikle uğurlandı.

Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2017 Cuma, 14:07

İSTANBUL- OHAL kararnameleriyle Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde ihraç edilen akademisyen Egemen Cevahir, Marmara Üniversitesi Başıbüyük Kampüsü'nde yapılan etkinlikle uğurlandı.

Cevahir, odasını boşaltmak için geldiği kampüste yalnız bırakılmadı. Akademisyenler Cevahir için dayanışma eylemi gerçekleştirdi. Eylem öncesi odasında kısa bir açıklama yapan Cevahir, birlikte olmanın güç verdiğini belirtti.

Cevahir, "KHK'larla birlikte gelen ihraçlar 1 Eylül'den beri başlayıp devam ediyor. Siyasal iktidarın muhalif kesimleri kamudan ve özellikle üniversiteden tasfiye politikasının bir aracına dönüşüyor. Onlar bildiğini yapsınlar, biz de bildiğimiz yoldan haklı, meşru yolumuzdan sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Cevahir, odasındaki konuşmasının ardından fakülte önündeki dayanışma eylemine katıldı. Cevahir'i yalnız bırakmayan akademisyenler, "Akademi susturulamaz. Geri döneceğiz" pankartı açtı.

Eylemde açıklama yapan akademisyenler, KHK ile yapılan ihraçların haksız ve hukuksuz olduğuna dikkat çekti. Bilimsel ve akademik faaliyetlerin engellendiğini vurgulayan akademisyenler, YÖK'ün bu süreçteki tutumunu da eleştirdi.