ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Skyland şantiyesinde işçilerin direnişi 2. gününde

Eroğlu Skyland şantiyesinde DİSK'e bağlı Dev Yapı-İş üyesi 30 işçi haklarının gasp edilmesine karşı dün başlattığı iş bırakma eylemi sürüyor. İşçiler, çalışma şartlarının düzeltilmesi ve insanca yaşanacak bir ücrete kavuşana kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2017 Cuma, 15:44

İSTANBUL- İstanbul Seyrantepe'de bulunan Eroğlu Skyland inşaatında taşeron Çağla Grup'ta elektrik ustası olarak çalışan DİSK'e bağlı Dev Yapı-İş üyesi 30 inşaat işçisi hakları için dün iş bırakma eylemine başladı.

Haftada 60 saate varan çalışmaya, düşük ücretlere karşı, yasal haklarını elde etmek için sendikaya üye olan işçiler, geçen ay yasal hakları için sendika avukatları aracılığıyla dava açmıştı. İşçilerin yasal haklarını aramasından rahatsız olan taşeron Çağla Grup, öncü iki işçiyi başka bir şantiyeye sürgün etmeye çalıştı. Sendika ve üyeleri, işçilerin yasal haklarını aramasına karşı işçileri sürgünlerle sendikal mücadeleden uzaklaştırmaya çalıştı. İşçiler sürgünlere karşı iş bıraktı.

İki gündür şantiye içerisinde DİSK ve Dev Yapı-İş önlükleri ile direnişlerini sürdüren işçiler, sürgünler durdurulana, haftalık çalışma süresi 45 saate düşürülene ve insanca yaşayacak bir ücrete kavuşana kadar iş bırakma eylemine devam edeceklerini belirtti. Sendika, sürekli hak gaspları ile gündeme gelen Skyland şantiyesindeki işçilere destek vermeye çağırdı.