ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İZENERJİ işçileri grev kararını astı

İZENERJİ işçileri İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne grev kararı astı. Genel-İş ile İZENERJİ arasında 27 Mart'a kadar anlaşma sağlanamazsa 4 bine yakın belediye işçisi greve çıkacak.

Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2017 Cuma, 12:48

İZMİR- İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait İZENERJİ şirketinin yöneticileri ile DİSK'e bağlı Genel-İş İzmir 2 Nolu Şubesi arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne grev kararı asıldı.

Yapılan görüşmelerde 64 maddelik TİS taslağının 47 maddesinde taraflarca anlaşma sağlanırken, ücret ve sosyal hakları ilgilendiren 17 maddede anlaşma sağlanamadı. Sendika eşit işe eşit ücret talebinde bulunurken, belediye ücret ve sosyal haklara yüzde 9 zam ve ikramiyenin 60 günden 112 güne çıkması teklifinde bulundu. 27 Mart tarihine kadar yapılan görüşmelerde de anlaşma sağlanamazsa İZENERJİ işçileri greve çıkacak.

TİS 4 BİN İŞÇİYİ KAPSIYOR

Toplu iş sözleşmesi, İZENERJİ'ye bağlı park ve bahçeler, yeşil alanlar, idari işler, kültür-sanat, mezarlıklar, huzurevleri, aşevleri, Eşrefpaşa Hastanesi ile İZSU Genel Müdürlüğü gibi 16 farklı birimde çalışan yaklaşık 4 bin sözleşmeli işçiyi kapsıyor.

İş bırakan işçiler, sabah saatlerinde Konak Pier önünde toplanarak İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin önüne yürüdü. İşçiler yürüyüşte "Sadaka değil toplu sözleşme" pankartı açılırken, işçiler gündemde olan referandumla ilgili de "Haksızlığa, adadeletsizliğe, yolsuzluğa, ırkçılığa, rejiminize hayır" pankartı taşıdı.

Belediye önünde işçilere seslenen Genel-İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Arif Yıldız, grev aşamasına gelmeden, süreci masa başında, iş barışını bozmadan ve üyelerinin beklentilerinin karşılanarak bitirilmesini istediklerini ifade etti. Yıldız, "İZENERJİ işçileri yıllardır ortaya koymuş olduğu emek ve özverinin karşılığını alamıyor. İZENERJİ işçilerinin sorunları ve talepleri her geçen gün büyüyor. İZENERJİ işçileri artık sorunlarına çözüm bulmak emeklerinin ve özverilerinin karşılığını bulmak istiyor" dedi.

Sendika olarak sosyal hakların sembolik olmaktan çıkarılarak amacına uygun miktarlara çıkarılmasını, yapılan işlere göre risk ve sorumluluk zamlarının verilmesini, kimi hakların diğer emsal şirketlerdeki gibi düzenlenmesini istediklerini kaydeden Yıldız, "En önemli talebimiz ise günlük ücretlerimizin artık asgari ücret seviyesinden çıkarılıp en azından emsal belediye şirketlerindeki düzeylere getirilmesini talep ediyoruz" diye belirtti.

'İŞVEREN YÜZDE 1, YÜZDE 2 ZAM TEKLİF EDİYOR'

İşçilerin yüzde 70'inin asgari ücretin altında maaş aldıklarını vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu: "Ücretler Ocak ayında asgari ücrete tamamlanmıştır. En yüksek ücret alan işçi arkadaşlarımızın ücretleri ise asgari ücretin sadece 60 kuruş yukarısındadır. İşveren teklifini aralık ayı ücretine yapmaktadır. Yani işveren yüzde 1, yüzde 2 zam öneriyor. Bu sözleşme sonucu aldığımız ücret ile 2 yıl gibi bir süre içerisinde ailemizi geçindereceğiz. Bugün biz emekçilerin günlük temel ihtiyaçlarına yüzde 30, yüzde 40 zam yapıldığı bir süreçte bu rakamların kabul edilebilir tarafı yoktur. Bu öneri karşısında bizim yanıtımız oldukça net olmuştur: Hayır. İZENERJİ işçileri, ekmeğine, haklarına, geleceklerine, memleketlerine göz koyanlara nasıl hayır diyorsa, düşük ücretlere, aynı işi yaparken, farklı ücret verilmesine ve adaletsizliğine de hayır diyor."

KAPI KAPI 'HAYIR' İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

16 Nusan günü yapılacak referanduma da değinen Yıldız, işyerlerinde yaptıkları toplantıları, mahallelere taşıyarak, kapı kapı 'hayır' sonucunun çıkması için çalışacaklarını söyledi. Yıldız, "Bizler ekmek davamızla, memleket davamızı bir bütün olarak görüyoruz. Bugün bizler nasıl düşük ücret dayatmasına, adaletsizliğe hayır diyorsak, memleketimize, geleceğimize göz koyanlara da hayır diyeceğiz".

TALEPLERİMİZ KARŞILANMAZSA 27 MART'TA GREVE ÇIKARIZ

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne de seslenen Yıldız, "Gelin sesimize kulak verin. Gelin İZENERJİ işçilerinin taleplerine kulak verin. Talebimiz, insanca yaşanacak bir ücret ve eşit işe eşit ücrettir. Sendikamız son ana kadar çözüm noktasında var gücüyle çalışacaktır. Ancak herkes bilsin ki makul ve haklı taleplerimize yanıt verilmediği, emeğimiz yok sayıldığı takdirde grev kaçınılmaz olarak kapıdadır. Herkes bilsin ki taleplerimiz karşılanmadığı durumda 27 Mart tarihi geldiğinde grev halayımızı büyük bir coşkuyla çekeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın" dedi.

Grev kararını astıktan sonra işçiler, halay çekti.