ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP: İşçiden alıp sermayeye vererek istihdam sorunu çözülmez

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemalbay, AKP iktidarının 'istihdam seferberliği' başlatmasına ilişkin yaptığı açıklamada, "İşçiden alıp sermayeye vererek istihdam sorunu çözülmez" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2017 Cuma, 12:05

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemalbay, TÜİK'in açıkladığı işsizlik rakamları ve İşsizlik Sigorta Fonu'na ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

TÜİK'in Kasım ayında işsizlik oranının yazde 12,1 olduğunu açıkladığını hatırlatan Kemalbay, "15 yıldır ülkeyi yönetenlerin eseri olan bu vahim tabloyu objektifliği sorgulanan TÜİK bile gizleyememektedir" dedi.

İKTİDAR İŞÇİNİN ALIN TERİNİ YAĞMAYA ÇIKMIŞTIR

İşsizliğin hızlı artışı karşısında panikleyen siyasi iktidar 'istihdam seferberliği' başlatıyoruz diyerek İşsizlik Fonu'na bir kez daha amaç dışı kullanım için el attığını ifade eden Kemalbay, "İktidar 'istihdam seferberliği' adı altında işçilerin alın terini yağmaya çıkmıştır" diye belirtti.

687 sayılı OHAL kararnamesi ile bu yılın sonuna kadar işe alınacak her kişi için İşsizlik Fonu'ndan şirketlere günlük 22,22 TL ödeme planlandığının altını çizen Kemalbay, "'İstihdam teşviki' ve 'istihdam seferberliği' adına ucuz kredi anlayışı içinde işçilerin hakları sermayeye peşkeş çekilmektedir" dedi.

İŞSİZLİK FONU İKTİDAR TARAFINDAN AMAÇ DIŞI KULLANILIYOR

Emekçilerin katkılarıyla oluşturulan İşsizlik Fonu'nun, iktidar tarafından bugüne kadar işsizler dışında birçok farklı amaç için kullanıldığını söyleyen Kemalbay, "Çıkartılan KHK ile bu iş daha da kolaylaşmış; işçinin hakkı olan İşsizlik Fonu, işçiden alınıp sermayeye aktarılmaya başlanmıştır. Sermayenin finansal maliyetlerini ve kurlara bağlı gelişen zararlarını ortadan kaldıramayan hükümet, emekçilerin fonlarına ve ücretlerine el uzatarak sermaye üzerindeki maliyetleri azaltma derdindedir" diye kaydetti.

BU YAPILAN 'İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ' DEĞİL

Kemalbay, "'Tek adam yönetimi'yle, OHAL'le, KHK'larla, emir ve talimatlarla ne işsizlik sorunu çözülür ne de ülke ekonomisi düze çıkar. Bu yapılan 'istihdam seferberliği' değil, yanlış hükümet politikalarını işçilerin alın teriyle örtme seferberliğidir. İşsizlik Fonu'nun siyasi amaçlarla, denetimsiz ve konusu dışında kullanılmasına bir an önce son verilmelidir" dedi.

EMEK SÖMÜRÜSÜ DERİNLEŞTİ

Emek sömürüsünü derinleştiren, işsizliği büyüten iktidarın ekonomik ve sosyal politikaları olduğunun altını çizen Kemalbay, Türkiye'yi 'tek adam yönetimi'ne taşımak uğruna, başta emekçilerin hakları olmak üzere halkların öz kaynaklarını kendi 'mutlak iktidarı' uğruna israf eden siyasi iktidarın sonunun geldiğini vurguladı. Kemalbay, "Bu uygulamalara son verme niyetinde olmayan, tüm ülkeyi uçuruma sürükleyen bu anlayışa son verebiliriz. Halklarımızın 'Hayır'da buluşması ile hem bu gidişata son vermek hem de umudu geleceğe taşımak mümkündür" diye belirtti.