ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Eğitim-Sen: 20 bin değil ihtiyaç kadar atama yapılsın

MEB tarafından açıklanan "20 bin 127 sözleşmeli öğretmen ataması"na ilişkin açıklama yapan Eğitim-Sen, eğitimde sözleşmeli ve güvencesiz istihdamdan vazgeçilmesini ve 20 bin değil ihtiyaç kadar öğretmen ataması yapılması gerektiğini belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2017 Cuma, 16:40

ANKARA- Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklanan "20 bin 127 sözleşmeli öğretmen ataması"na ilişkin yazılı açıklama yaptı.

MEB verilerine göre 100 binin üzerinde öğretmen açığı bulunmasına rağmen, sözleşmeli olarak ataması planlanan 20 bin öğretmenin mevcut açıkları kapatmayacağını ifade eden Eğitim-Sen, yıllardır kamu istihdamında, özellikle eğitimde güvencesiz, esnek ve performansa dayalı istihdam politikalarını hayata geçirmek isteyen hükümetin, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında eğitimde "sözleşmeli istihdam" uygulamasını başlattığını kaydetti.

Eğitim-Sen, Ekim 2016'da yapılan ve sınava giren öğretmenlere sorulan tartışmalı sorular üzerinden 18 bin 506 "sözleşmeli öğretmen" güvencesiz olarak istihdam edildiğini belirtti.

MEB'in daha önce 2007-2011 yılları arasında başvurduğu sözleşmeli öğretmenliğin eğitim-öğretim ortamında ve eğitimin niteliğinde bozulmaya neden olduğunu vurgulayan Eğitim-Sen, "MEB'in darbe fırsatçılığı yaparak sözleşmeli öğretmenliği adım adım temel istihdam biçimi haline getirmek istendiği görülmektedir" dedi.

2003-2016 yılları arasında KPSS'ye giren her 100 öğretmenden ortalama 18'inin atamasının yapıldığı, geriye kalan 82 işsiz öğretmen ya tekrar sınava girmek ya da başka alanlarda çalışmak zorunda bırakıldığını vurgulayan Eğitim-Sen, "Ataması yapılmayan öğretmenlerin zorunlu olarak meslekleri dışında işler yapmaya zorlanması ve meslekleri ile ilgisi olmayan alanlarda çalışmak zorunda bırakılması Türkiye için utanç vericidir" diye kaydetti.

Eğitim-Sen, 15 yıllık AKP iktidarı döneminde "torpil" kelimesi ile eş anlamlı hale gelen ve yüksek yargı tarafından "objektif olmama", "taraflılık" gibi gerekçelerle defalarca iptal edilen "sözlü sınav" uygulamasının sözleşmeli öğretmen istihdamında ısrar edilmesinin dikkat çekici olduğunu belirtti.

En yaygın kamu hizmeti olan ve kamu istihdamının yüzde 52'sini oluşturan eğitim hizmetlerinde güvencesizliğe dayanan istihdam biçiminin benimsenmesinin öğrencilere ve eğitim sistemine faydasının olmadığını kaydeden Eğitim-Sen, "MEB'de yaşanan hukuksuz ihraçlar sonucunda 33 bin 65 öğretmenin kamu görevinden ihraç edilesi ve öğrencilerinden koparılmasının öğretmen açıklarını daha da arttırdığı açıktır. Hukuksuz ihraçlar derhal iptal edilmeli, haksızlığa uğrayan öğretmenlerin yeniden öğrencileri ile buluşması sağlanmalıdır" dedi.