ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Trump seyahat engeline yeni kararname hazırlıyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Tump, 7 ülke için getirilen seyahat engelinin yargıya takılmasının ardından yeni kararname hazırlığında.

Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2017 Cuma, 11:26

WASHINGTON- Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Tump, 7 Müslüman ülke için getirilen seyahat engeli kararının yargıya takılmasının ardından yeni kararname hazırlığında.

Adalet Bakanlığı, anayasayı ihlal ettiği gerekçesi ile mahkemeden dönen başkanlık kararnamesinin yeniden yazılacağını duyurdu. Açıklamada yeni hazırlanacak başkanlık kararnamesinde mahkemenin gerekçeli kararının göz önüne alınacağı belirtildi.

Basın toplantısında konuya değinen Trump ise ABD'yi korumak için bu kararnamenin gerekli olduğunu iddia etti. Trump açıklamanın devamında şöyle konuştu: "Seyahat yasağıyla ilgili ölçülü bir karar almıştık. Fakat çok kötü bir mahkeme ve çok kötü bir karar var. Temyizde tekrardan alınan bir karar var. Temyiz yüzde 80 oranında alt mahkeme kararını onaylıyor sanırım bu oran çok fazla. Bunlar kötü kararlardı. Ancak kendi kararımızda yolumuza devam edeceğiz, gelecek hafta yeni bir başkanlık emri yayınlayacağız."

Donald Trump göreve geldikten 7 gün sonra çoğunluğu Müslüman olan 7 ülkeye seyahat kısıtlaması getiren başkanlık kararnamesini yayınlamıştı. Buna göre, Suriye, Irak, İran, Libya, Somali, Sudan ve Yemenlilerin ülkeye girişlerine 90 gün boyunca kısıtlama getirilirken, mülteci kabul programı 120 gün boyunca askıya alındı. Federal mahkeme ise anayasayla çeliştiği gerekçesiyle başkanlık emrini askıya almış temyiz mahkemesi de alt mahkemenin bu kararını onaylamıştı.