ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kolombiya hükümeti ile ELN arasında ilk anlaşma

Kolombiya'da hükümet ve Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasındaki barış görüşmelerinde ilk anlaşma sağlandı. Anlaşma, kalıcı bir ateşkesi içeriyor.

Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2017 Cuma, 13:05

QUİTO- Kolombiya hükümeti Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile imzalanan barış anlaşmalarının ardından Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ile de anlaşma yolunda. Ekvator'un başkenti Quito'da süren müzakerelerde Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ve hükümet arasında ilk anlaşmanın sağlandığı açıklandı.

Görüşmelerdeki ilk haftanın ardından, hükümet delegasyonuna liderlik eden Juan Camilo Restrepo bir açıklama yaparak, ilk anlaşmaya varıldığını duyurdu. Anlaşma, sivil liderlerin barış sürecindeki görevini tanımlıyor ve çatışmanın azaltılması için alınacak insani önlemleri içeriyor. Restrepo, "Ateşkesin sağlanması ve ELN ile düşmanlığın bitmesi için koşulları sağlayacak bir planın adım adım hayata geçirilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

ELN komutanı Pablo Beltran ise ilk anlaşmayı, "Tarafların farklılıklarına rağmen iyi bir başlangıç" olarak niteledi.