ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

G20 dışişleri bakanları toplantısı protesto edildi

Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen G20 dışişleri bakanları buluşması antifaşist örgütler tarafından protesto edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Devlet Başkanı Trump protesto edildi.

Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2017 Cuma, 09:25

BONN- Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenmekte olan G20 (20'ler Grubu) dışişleri bakanları toplantısı yüzlerce kişi tarafından protesto edildi.

Bonn Gençlik Hareketi, ATTAC, DİEM25, Young Struggle, Sol Parti (Die Linke), Ver.di, Almanya İşsizler Forumu ve İntervensiyonist Solcular'ın da aralarında olduğu çok sayıda antifaşist örgüt eylemlere katıldı.

Eylemde yapılan açıklamada, "G20 ülkeleri buluşmada savaş ve militarizasyondan bahsedilmeyeceğini duyurdular. Biz bugün bu yalana inanmadığımızı göstermek için buradayız" dendi ve protestonun "savaş ve izolasyon politikasına karşı düzenlendiği" vurgulandı. Ülkelerin "mevcut savaş politikalarının insanlardan mülteci yarattığının" ifade edildiği eylemde G20 "G7 için bir yarışma etkinliği" olduğu belirtildi.

ERDOĞAN KARŞITI SLOGANLAR ATILDI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Devlet Başkanı Donald Trump karşıtı sloganların atıldığı eylemde, "Direniş terörizm değildir. PKK Yasağı kaldırılsın" pankartı açıldı. Eylemde yapılan konuşmalarda, "Türkiye'de muhaliflere ve solculara karşı savaşın güçlenerek devam ettiği" ifade edilirken "Erdoğan rejimini finansal olarak desteklediği" Avrupa Birliği eleştirildi. Protestolarda Kürdistan'daki savaşa ilişkin ise "Merkel finanse ediyor, Erdoğan bombalıyor" sloganları da atıldı.

SURİYE VE UKRAYNA KRİZİ GÖRÜŞÜLDÜ

Protestolar dünyanın en büyük ekonomisi olan 19 ülke ve Avrupa Birliği'nin dış temsilcilerinin serbest ticaret, iklimin korunması, Suriye ve göç gibi konuları görüşmek üzere bir araya geldiği Dünya Konferans Merkezi'nin yakınlarında düzenlendi. Rusya ve ABD Dışişler Bakanları yaptıkları açıklamada yeni dönemde daha fazla birlikte çalışacaklarını ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerikalı mevkidaşı Tillerson ile ilk buluşmasından sonra iki ülke arasında sıkı bir işbirliği için iyi bir zemin saptadıklarını söyledi. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, "Tüm sorunları çözmemiz beklenemez ama çıkarlarımızın örtüştüğü yerlerde ilerleme kaydetmemiz gerektiği konusunda mutabıkız” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Amerikalı mevkîdaşı ile Suriye, Ukrayna ve Afganistan'daki anlaşmazlıkları ele aldıklarını, Tillerson'ın ABD'nin anlaşmazlıklara çözüm önerileri getirmeye hazır olduğunu, yeni Amerikan yönetimindeki tüm görev ve bakanlıklardaki atamaların sona ermesiyle Rusya'nın ABD ile bağlantılara geçebileceğini de kendisine söylediğini de aktardı.