ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

BM'den 'iki devletli çözüm' uyarısı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres İsrail-Filistin konusunda iki devletli çözüm fikrinin terkedilmesine karşı olduğunu söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2017 Cuma, 14:40

NEW YORK- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun İsrail-Filistin konusundaki çözüm önerilerine dair açıklama yaptı.

Trump'ın ABD'nin uzun süredir izlediği "iki devletli çözüm" perspektifinden farklı bir görüntü çizerek, Ortadoğu barışı için herhangi bir çözüm önerisini de destekleyebileceğini ifade etmesinin ardından BM Genel Sekreteri Guterres açıklama yaptı.

İki devletli çözüm fikrinin terkedilmesine karşı olduğunu söyleyen Guterres, sorunu çözmek için başka bir seçenek olmadığını vurguladı. Guterres, uluslararası topluma iki devletli çözüm için ellerinden geleni yapması çağrısında bulundu.

Netanyahu, Trump'la gerçekleştirilen basın toplantısında iki devletli çözüm konusunda, "etiketlere değil içeriğe" odaklanmak istediğini ifade etti. Filistin lideri Mahmud Abbas ise iki devletli çözüme hala bağlı olduğunu belirterek, Trump'ın Netanyahu'ya söylediği "yahudi yerleşimlerine bir süre ara verme" sözüne dikkat çekti.