ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Astana ve Cenevre'de gündem Suriye

Astana'daki Suriye görüşmelerinin ikinci turunda Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye'deki ateşkesin izlenmesi için üçlü kontrol yöntemleri üzerinde anlaştığı bildirildi. Cenevre'de ise Suriye'de ki geçiş hükümeti, yeni anayasa ve erken seçimleri ele alınacak.

Etkin Haber Ajansı / 17 Şubat 2017 Cuma, 12:58

ASTANA- Türkiye, Rusya ve İran öncülüğünde Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Suriye görüşmelerinin ikinci turunda Suriye hükümeti ve cihatçı silahlı gruplar ateşkesi izleme mekanizmalarını masaya yatırdı.

Görüşmelerde büyük bir ilerleme kaydedilmezken, Rus heyetinden Sergey Verşinin, Rusya, Türkiye ve İran'ın ateşkesin izlenmesi için üçlü kontrol yöntemleri üzerinde anlaştığını duyurdu.

CENEVRE'DE HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura da sabah Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile 23 Şubat'ta Cenevre'de yapılması planlanan Suriye görüşmelerini ele aldı. Görüşmenin ardından basına açıklaması yapan de Mistura, Suriye'de bir geçiş hükümeti, yeni bir anayasa ve erken seçimlerin ele alındığını bildirdi. "Her üç konuda çok önemli, o nedenle bu üç konuyu da Cenevre'de masaya yatıracağız" diye konuşan BM Temsilcisi, "Şimdi siyasi süreci hızlandırmak için doğru bir zaman" açıklamasında bulundu.