ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yüksekdağ'a 'Barış şehitleri' sözünden açılan dava ertelendi

"Barış ve demokrasi şehitleri" dediği için "örgüt propagandası" iddiasıyla HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ hakkında açılan dava, 8 Mart mitingi nedeniyle açılan başka bir dava dosyasıyla birleştirildi. Davayı takip eden HDP Milletvekili Ertan'ın, "Tarif yok, belirleme yok, suç tarifi yok" diyerek hukuksuzluğa dikkat çekti.

Etkin Haber Ajansı / 16 Şubat 2017 Perşembe, 16:07

ANKARA- HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın yargılandığı davaya Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Yüksekdağ'ın, bir mitingde yaptığı konuşmada "Barış ve demokrasi şehitleri" sözleri nedeniyle açılan dava 23 Şubat'a ertelendi.

Davayı takip eden HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, HDP İl Örgütü'nde basın toplantısı düzenledi. Yüksekdağ'ın "Barış ve demokrasi şehitleri" sözünden dolayı yargılandığını hatırlatan Ertan, "Ben insan hakları alanında çalışan bir avukat olarak böylesine hukuk garabetine uğramış dosyalarla karşılaşmadım" diye konuştu.

Yüksekdağ'ın duruşmada yaptığı savunma ile hükümetin yargı üzerinde nasıl bir tahakküm kurduğunu gözler önüne serdiğini belirten Ertan, barış şehitlerini anmanın siyasi ev ahlaki sorumlulukları olduğunu vurguladığını kaydetti.

Bugün ki duruşmada beraat kararının çıkmasını beklediklerini söyleyen Ertan, "Fakat öyle olmadı. Dava, benim de içerisinde olduğum bir başka dava ile birleştirildi. Önümüzdeki hafta görülecek olan o dosya da geçen yıl 8 Mart'ta Van'da düzenlenen mitingde benim ve eşbaşkanımızın yaptığı konuşmalardan ibaretti" bilgisini verdi.

Açılan tüm davaların Meclis'te ya da diğer etkinliklerde yaptıkları konuşmalardan ibaret olduğunu ifade eden Ertan, şunları söyledi: "Temel olarak barışa çağrı yapan, ülkenin şimdi bulunduğu noktadan geri adım atma çağrısı yapan konuşmalardan ibaretti. Bir siyasetçinin görevi elbette ki eleştirilerini ve kamuoyunun çağrılarını dile getirmektir. Bu yargılamaları kabul edilemez buluyoruz."

'TARİF YOK, BELİRLEME YOK, SUÇ UNSURU YOK'

Yüksekdağ'ın "Barış ve demokrasi şehitleri" sözünün "örgüt propagandası" sayıldığını hatırlatan Ertan, "Ben insan hakları alanında çalışan bir avukat olarak böylesine hukuk garabetine uğramış dosyalarla karşılaşmadım. Tarif yok, belirleme yok, suç unsuru yok. Dokunulmazlıkların kaldırıldığı gün olan 20 Mayıs'a dosya yetiştirmek üzere savcılar adeta seferber oldular."

'NEREDEYSE SELAM VERDİĞİMİZ HERKES GÖZALTINA ALINIYOR'

"Meydanda olmak devlet yöneticileri açısından teşvik edilmesi gereken bir husustur. Bütün toplantı ve gösteri yürüyüşleri en tahammül edilemez düşünceye ait bile olsa devlet halkın önünü açmak zorundadır" diyen Ertan, doğruların söylenmesine tahammül edemeyen devletin, seslerini kısmaya çalıştığını söyledi. Ertan, "Sokağa çıkmak suç, açıklama yapmak suç, ifade etmek suç, düşünce açıklamak suç, konuşmak suç. Neredeyse selam verdiğimizi gözaltına almaya ve tutuklamaya başladılar. OHAL koşullarında yaşıyoruz, nefesimiz kesilmeye çalışılıyor. Bütün bu uygulamaların bir an önce son bulması için çaba sarf ediyoruz" dedi.