ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Parasız, bilimsel eğitim istediğim için ihraç edildim'

Eğitim-Sen İstanbul 4 No'lu Şube, ihraç edilen üyesi Fatma Yıldırım'ın görev yaptığı Gaziosmanpaşa'daki Ülkü Ortaokulu önünde basın açıklaması yaptı. Eylemde öğrenciler ve veliler Yıldırım'ın işe iadesini istedi.

Etkin Haber Ajansı / 16 Şubat 2017 Perşembe, 19:08

İSTANBUL- Eğitim-Sen İstanbul 4 No'lu Şube üyeleri Hürriyet Mahallesi'nde bulunan Ülkü Ortaokulu önünde Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile okuldan ihraç edilen anaokulu öğretmeni Fatma Yıldırım için bir araya geldi.

Eylemde 'Haksız hukuksuz ihraçlara son işimizi geri istiyoruz' şeklinde pankartı açılırken, sık sık "Direne direne kazanacağız", "Çalmadık çırpmadık kandırılmadık" sloganları atıldı. Yıldırım'la dayanışmak için velileriyle birlikte gelen Yıldırım'ın öğrencileri, "Öğretmenimize dokunma", "Öğretmenimizi geri istiyoruz" yazılı dövizler taşıdı.

Eylemde konuşan Yıldırım, 9 yıldır öğretmenlik yaptığını söyledi, "Bir gecede yayınlanan KHK ile bir dakikada atıldım. Mesleğimden ihraç edildim. Kapının önüne koyuldum. Ben her şeyden önce laik, bilimsel, demokratik eğitim savunucuğu yaptım. Bütün okulun yükü öğrencilerin eğitim giderleri velilerimizin sırtına yüklenirken bizleri tahsildar yapmak istediler. Ben buna karşı çıktım. Bütün okulların imam hatipleştirme çabasının karşısında oldum. Bu bir dünya görüşü dayatmasıdır. Gezi Parkı eylemlerine de katıldım. Bu yüzden hedef oldum" şeklinde konuştu.

Yıldırım'ın okuduğu basın açıklamasında, 7 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan KHK ile toplam 4 bin 464 kamu emekçisinin siyasi ve idari tasarruflarla savunma hakkı bile tanınmadan adeta yargısız infaz yapılarak görevlerinden ihraç edildiğini kaydetti. Fişlemelerin siyasi kimliklere göre yapıldığını belirten Yıldırım, "Asılsız ihbarlar nedeniyle eğitim ve bilim emekçilerinin örgütlü mücadelesinin hedef alındığı açıktır" dedi.