ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Botan: Öğrencilerin çalışma kağıtlarında neden 'idam' ve 'ihanet' sözcükleri var?

HDP'li vekil Lezgin Botan, Kocaeli'nin Körfez ilçesindeki Mimar Sinan İlkokulu'nda öğrencilere 'idam' ve 'ihanet' gibi sözcüklerin yer aldığı çalışma kağıtları verilmesini Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'a sordu. Botan, "Başta idam olmak üzere şiddeti çağrıştırıcı sözcüklerin kullanılmasının nedeni nedir?" diye sordu.

Etkin Haber Ajansı / 16 Şubat 2017 Perşembe, 17:10

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Lezgin Botan, bir okulda öğrencilere şiddeti çağrıştıran sözcüklerin heceletilmesine ilişkin Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Botan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede Kocaeli'nin Körfez ilçesindeki Mimar Sinan İlkokulu'nda birinci sınıf öğrencileri için hazırlanan alıştırma kağıdında öğrencilerden hecelenmesi istenen sözcüklerin içerisinde 'ihanet', 'idam' ve 'cephane' gibi ifadelere yer verildiğinin basına yansıdığını belirtti.

Çocukların bilimsel dünyasında ölümü ve şiddeti çağrıştıracak sözcüklere velilerin tepki göstererek altı yaşındaki çocuklara bu tür çalışma kağıtlarının verilmesini kabul edilemez bulduklarını ifade eden Botan, "Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra okullarda yaşanan benzer örneklere bakıldığında toplum mühendisliği ve kutuplaştırmanın okullardan başlatılmaya çalışıldığı anlaşılmaktadır" dedi.

Botan, eğitim kurumlarında ideolojik olarak kodlanmış örneklerin sunulmasının ve çeşitli sözcüklerin bilinçli bir şekilde kullanıldığına dair şüphelerin arttığını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) hazırlanan çalışma kağıtlarında şiddet içeren sözcüklerin yer aldığı çalışma kağıtlarını nasıl değerlendirdiğini soran Botan, "İhanet, idam ve cephane sözcüklerinin yer alması, eğitim müfredatı ve mevzuatına göre suç teşkil etmekte midir?" dedi.

Okullarda öğrencilerin zihinlerinde şiddete teşvik eden ve öğrencileri yönlendiren bu tür durumlara ilişkin MEB'e ulaşan herhangi bir şikayet olup olmadığı sorusunu yönelten Botan, "15 Temmuz darbe girişiminden sonra kullarda bir öğretmenin idam ipiyle fotoğraf çektirmesi, bir öğrencinin idamı geri getireceğini ifade etmesi ve son olarak da başta idam olmak üzere şiddeti çağrıştırıcı sözcüklerin kullanılmasının nedeni nedir? MEB, bunların önüne geçmek için bir çalışma başlatmış mıdır?" ifadelerini kullandı.