ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Koç Üniversitesi: Akademi biat etmez

Akademisyenlerin ihraç edilmesine tepki gösteren Koç Üniversiteliler Dayanışması, "İfade özgürlüğünün olmadığı üniversite, düşüncenin yok edildiği içi boş binalardan ibarettir. Mücadeleye devam ediyoruz" dedi. Açıklama sonrasında Barış Akademisyenlerinden Prof. Onur Hamzaoğlu ve araştırma görevlisi Adem Yeşilyurt açık ders verdi.

Etkin Haber Ajansı / 16 Şubat 2017 Perşembe, 16:49

İSTANBUL - Öğrenci, işçi, asistan ve öğretim üyelerinden oluşan Koç Üniversiteliler Dayanışması, "Akademi biat etmez" sloganıyla akademideki ihraçları protesto ettiler. İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsündeki eylem ile eş zamanlı düzenlenen eylemde, tüm üniversitelerdeki direnişlere dayanışma mesajı gönderildi.

"Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek" pankartı açan Koç Üniversiteliler Dayanışması "İfade özgürlüğünün olmadığı üniversite, düşüncenin yol edildiği içi boş binalardan ibarettir" dedi.

KAZANILAN HAKLAR BAHŞEDİLMEDİ

Yapılan açıklamada, "Koç Üniversiteliler Dayanışması'nı oluşturan öğrenciler, işçiler, asistanlar ve hocalar olarak, 2 Nisan 2013'ten bu yana sürdürdüğümüz emek ve özgürlük mücadelemizin birikimiyle, üniversitelere yönelik tüm bu baskılara karşı çıkıyoruz. Bugüne kadar kazanılmış tüm hakların tepeden bahşedilmediğini, bedeller ödenerek, mücadele edilerek kazanıldığını biliyoruz. 12 Eylül darbesinin üniversitelerde yarattığı tahribatı gölgede bırakan bu kıyım karşısında dayanışmayı ve birlikte mücadeleyi zorunlu görüyoruz" ifadeleri yer aldı.

İhraçlara karşı mücadele eden herkesin yanında olduklarını belirten Koç Üniversiteliler Dayanışması, "Öğrencileri, işçileri, asistanları ve hocaları ile tüm Koç Üniversitelileri ifade özgürlüğünü savunmaya çağırıyoruz! Dünya çapında başarılı üniversitelere sahip olmanın yolu akademik özgürlükleri korumaktan geçer. İfade özgürlüğünün olmadığı üniversite, düşüncenin yok edildiği içi boş binalardan ibarettir. Koç Üniversiteliler olarak 'üniversiteler bizimdir' diyoruz, mücadeleye devam ediyoruz" diye belirtti.

"Diren Cebeci Koç Seninle", "Diren Kocaeli Koç Seninle" ve "Diren Marmara Koç Seninle" sloganlarıyla devam eden eylem açık ders ile sona erdi.

PROF. HAMZAOĞLU: EN SARI, EN MAVİ, EN KIRMIZI HAYIR

KHK'lar ile Kocaeli Üniversitesi'nden ihraç edilen HDK Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ve araştırma görevlisi Adem Yeşilyurt akademiye yönelik baskılara ilişkin açık ders yaptı.

Tüm üniversitelerdeki mücadeleyi çoğaltma çağrısı yapan Prof. Hamzaoğlu, "Şu an burada öğrenciler, işçiler, asistanlar ve öğretim üyeleri olarak üniversitenin tüm bileşenleri ile hep birlikte bulunmamız çok değerlidir. Ekim devriminin 100. yılında biz yeniden buradayız. Bu toplumsal hareketi yukarı taşıyacak olanlar bizleriz. Ya biz bu karanlık günleri aydınlatacağız ya da alacakaranlığa dönüşmesine seyirci kalacağız. Bu yüzden sarıyı sevenler en sarı Hayır'ını söylesin, maviyi sevenler en mavi Hayır'ını söylesin, benim gibi kırmızıyı sevenler en kırmızı Hayır'ını söylesin" diye konuştu.

Eylem sırasında, eylemi takip eden ve kameraya çekmeye çalışan birkaç sivil polisin tespit edilmesi üzerine öğrenciler sloganlarla tepki gösterdi. "Bizi burada fişlemelerine izin vererek mi özgür üniversite olacaksınız" diyen öğrencilerin tepkisi üzerine sivil polisler eylem alanından ayrıldı.