ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İÜ öğrencileri: Üniversiteler susmayacak, biz kazanacağız

İÜ öğrencileri akademideki kıyımlara karşı eylem yaptı. Üniversitelerin tek adam diktatörlüğüne 'Hayır' diyeceğinin vurgulandığı açıklamada, "Hocalarımızın cübbelerini ayakları altına alanlar kaybedecek, 82 yaşında üniversitede barikatta bekleyen Korkut Boratav hocamızın inancı ve kararlılığı kazanacak" denildi.

Etkin Haber Ajansı / 16 Şubat 2017 Perşembe, 14:48

İSTANBUL- İstanbul Üniversitesi (İÜ) öğrencileri "Üniversiteler susmayacak" şiarıyla akademisyenlerin ihraç edilmesine karşı Beyazıt Meydanı'ndaki ana kapı önünde eylem yaptı. Eylemde "Üniversite postalları yenecek", "Üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek", "Hayır susturulamaz üniversiteler teslim olmaz" yazılı dövizler taşınırken "Ferman devletin üniversiteler bizimdir", "Direne direne kazanacağız", "KHK laf gitsin biz kalıyoruz" sloganları atıldı.

DÖLEK: KAYBEDECEKSİNİZ

KHK ülke ihraç edilen akademisyen Levent Dölek, üniversitenin içerisine giremediklerini ama bu durum kendilerini buruk hale getirmediği söyledi. Geri döneceklerine vurgu yapan Dölek, Cebeci'de direnen akademisyenleri hatırlatarak, "Üniversiteleri hiçbir şekilde terk etmiyoruz, o yüzden selam olsun direnene, mücadele edene" dedi.

Her yaptıklarının arkasında olduklarını dile getiren Dölek, "Onlar da haksız ve adaletsiz olduklarını biliyorlar. Onlar kötü birer hatıra olacak ama biz direnenler adlarımızı kazıyacağız. Biz kardeş kavgasını istemiyoruz. Bu ülkenin gençleri birbirlerini boğsun istemiyoruz. Bizim kavgamız ezilenlerin egemenlere karşı sömürülenlerin sömürene karşı verdiği kavgadır. Emperyalistlere karşı susuyorsunuz ama 'hayır' diyenlere olanca zulmü yapıyorsunuz. Kendinizi güçlü gösterdiğinizi sanıyorsunuz ama hakkın ve haklının karşında her gün küçülüyorsunuz. Kaybedeceksiniz" şeklinde konuştu.

Akademisyen İzzettin Önder de üzüntülü olmadıklarını ifade etti, üniversitenin her yerde olduğunu kaydetti. Üniversitenin bir toplumun zihni olduğunu belirten Önder, sözlerine şu şekilde devam etti: "Emperyalizm Hitler'i sevmeseydi o da yükselemezdi. Biz sermayeye dünya emperyalizmine karşıyız. kapitalizme karşıyız. Bizim bunu her yerde anlatmamız lazım. Bu mücadele tarihsel bir mücadeledir."

BASKILARA DA BAŞKANLIĞA DA HAYIR

Basın açıklamasını okuyan Şilan Delipalta, iktidarın başkanlık uğruna muhalif her kesime saldırdığını hatırlattı, AKP'ye hiçbir dönem biat etmeyen üniversitelere de yoğun bir şekilde saldırdığını ifade etti. Saldırının münferit olmadığına dikkat çeken Delipalta, eğitimin içeriği boşaltıldığının altını çizdi. Delipalta şöyle devam etti:

"Üniversiteler niteliksizleştiriliyor, her geçen gün bilimin yerini dogma alıyor. İstiyorlar ki siyasal mezunları AKP'nin bürokratı olsun, iletişini mezunları yandaş gazeteciler olsun, hukuk mezunları başkanlık anayasasını övsün, mimarlık-mühendislik okuyanlar doğayı katleden HES projelerini hayata geçirsin, savaş teknolojisi üretsin. Bizler hunu kabul emiyoruz. Biz diyoruz ki üniversite halkın, toplumun yararına bilim üreticisidir" ifadelerini kullandı.

Demokratik üniversite istediklerini söyleyen Delipalta, "Bu saldırıların bugün yaşanıyor olunmasının nedeni kuşkusuz üniversitelerden çıkacak güçlü 'Hayır' sesidir. İktidar, her dönem karşısında olan üniversitenin başkanlığa 'hayır' diyeceğinin farkında ve bu sesi kısmak istiyor. Bu baskılara da başkanlık anayasasına da 'hayır' diyoruz" dedi.

CÜBBELERİ ÇİĞNEYENLER KAYBEDECEK BİZ KAZANACAĞIZ

Üniversiteye saldıranların kaybedeceğini ifade eden Delipalta, "Hocalarımızın cübbelerini ayakları altına alanlar kaybedecek, 82 yaşında üniversitede barikatta bekleyen Korkut Boratav hocamızın inancı ve kararlılığı kazanacak. Üniversite kazanacak, toplum kazanacak; bu halka, bu ülkenin ilerici birikimini temsil eden üniversitelere savaş açanlar elbet kaybedecek" diye konuştu.

Açıklamanın ardından Başak Çelik, Ahmet Ediz Kantur, Göksu Uyar, Hasan Yaşasın, Fırat Sertkaya, Serkan Uşak, okula girerken gözaltına alındı.