ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Paylan: Meclis'te işçiler baretsiz çalışıyor

HDP'nin iş cinayetleriyle ilgili verdiği araştırma önergesi görüşmelerinde söz alan HDP Milletvekili Garo Paylan, Meclis tadilat işlerinde çalışan işçilerin baretsiz ve kemersiz çalışmasını örnek verdi, işçinin "Ağabey, ben taşeron işçiyim, burada ne iş verirlerse onu yapıyorum" sözlerini aktardı.

Etkin Haber Ajansı / 16 Şubat 2017 Perşembe, 19:03

ANKARA - HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, HDP'nin işçi ölümlerinin nedenlerinin araştırılması ve engellenmesi amacıyla sunduğu araştırma önergesi üzerine yaptığı konuşmada Meclis'teki tadilat işlerinde çalışan işçilerin iş güvenliğinin alınmadığına dikkat çekti.

İşçi ölümlerinde 2016 yılında büyük bir artış yaşandığını belirten Paylan, "Memleketimde maalesef ölümlerin sıradanlaştığı, doğallaştığı günler yaşıyoruz. Şu anda iş cinayetlerinde çok acı bir karne var. 17 yılda 18.604 iş cinayetiyle karşı karşıya kaldık. 2016 yılında AKP iktidarının en yüksek rakamına ulaştı iş cinayetleri, 1.970 cinayetle karşı karşıya kaldık. Siyaset kurumu olarak da buna etkin bir tedbir almıyoruz. Rakamlara bakın, Avrupa'da 1'inci, dünyada 3'üncü sıradayız" diye konuştu.

MECLİS'TE BU OLURYORSA HER YERDE OLUR

Paylan ardından Meclis'te tadilat işinde çalışan bir işçiyle arasında geçen diyaloğu anlattı. İş güvenliği düzeyine dikkat çeken Paylan, "Türkiye Büyük Millet Meclisinde tamirat çalışmaları var. Çalışan işçileri defalarca gördüm, iskeleye çıkarılıyor emniyet kemeri, baret yok. Aşağıya inmesini rica ettim, "Ağabey, ben taşeron işçiyim, burada ne iş verirlerse onu yapıyorum" dedi. Hayatında hiç iskeleye çıkmamış birisini Türkiye Büyük Millet Meclisinde baretsiz, emniyet kemersiz, iskeleye çıkarıyorsunuz; düştüğünde de "Fıtratında var." diyeceğiz, öyle mi? Türkiye Büyük Millet Meclisinde bu oluyorsa her yerde olur" dedi.

MECLİS EMEĞİN HAKLARINI GÖRMÜYOR

Emeğin hakları konusunda tek madde görüşülmemesine tepki gösteren Paylan şunları söyledi:

"Kasım ayında işsizlik rakamları yüzde 12,1'e çıktı. Peki, genç işsizliğimiz kaç? Yüzde 23. Yani 1 yıl içinde yüzde 17'den 23'e çıktı. İşsizlik rakamları ise yüzde 9'dan yüzde 12,1'e çıktı. Böyle iklimlerde sermaye homurdanır. "Aman, sermaye büyük kriz var diyor, bu sermayeye nasıl destek olalım, nasıl daha fazla taviz verelim? Vergileri almayalım, kaynak sunalım, kredi verelim" diye, bütün yasalar, bütün tedbirleri bunun üzerine konuşulur. Oysa emeğin hakları konusunda tek bir madde görüşmüyoruz."