ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Eğitim emekçileri: Faşizme ve karanlığa teslim olmayacağız

Eğitim-Sen 7 No'lu Şube, ihraç edilen üyeleri ile birlikte İsmet Aktar MTA Lisesi önünde açıklama yaptı. Bu ülkenin aydınlık yüzü olan eğitim ve bilim emekçileri, faşizme ve kanlığa asla teslim olmayacaklarını vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 16 Şubat 2017 Perşembe, 19:38

İSTANBUL- Eğitim-Sen, KHK ile üyelerinin ihraç edilmesine karşı eylemlerini sürdürüyor. Eğitim-Sen 7 No'lu Şube, üç eğitim emekçisinin ihraç edildiği Kükçükçekmece'de İsmet Aktar MTA Lisesi önünde, öğrenci ve velilerin katılımı ile basın açıklaması yaptı.

ASTAN: TÜM YANLIŞLARA KARŞI DOĞRULARIMIZLA KARŞINIZDA OLACAĞIZ

İhraç edilen eğitim emekçisi Özge Astan, şunları söyledi: "İhraç edildik çünkü kirli savaşınıza ortak olmuyoruz. İhraç edildik çünkü barış istiyoruz, doğuda okullar karakol olmasın dedik. İhraç edildik çünkü eğitim hakkını, yaşam hakkını savunduk. İhraç edildik çünkü 4+4+4 yanlıştır, gerici müfredatınızı kabul etmiyoruz dedik. Okullarımızda haraç kesmeyeceğiz, parasız eğitim istiyoruz dedik. Tüm yanlışlara karşı doğrularımızla karşınızda olacağız."

'BAŞARAMAYACAKSINIZ MÜCADELEYİ BÜYÜTÜP GERİ DÖNECEĞİZ'

Muhammed Sevinçtekin de barış, demokrasi ve adaleti savundukları için ihraç edildiklerini belirtti. "Bize terörist diyorlar, vatan haini diyorlar, FETÖCÜ diyorlar" diyerek, öğrencilerine "Terörist miyim, FETÖ'cü müyüm" diye sordu. Öğrenciler ise "Hayır" diye yanıt verdi. Sevinçtekin, şöyle devam etti: "Duyun ey zalimler. Duyun, aciz ağızlarınızla, yalancı ağızlarınızla, riyakar ağızlarınızla bizleri öğrencilerimizin, halkımızın vicdanında mahkum etmeye çalışanlar duyun bu sesi. Başaramayacaksınız. Mücadeleyi büyüteceğiz ve geri döneceğiz."

'FAŞİZME VE KARANLIĞA TESLİM OLMAYACAĞIZ'

Basın açıklamasını ise ihraç edilen Eğitim-Sen 7 No'lu Şube Başkanı Aynur Barkın okudu. "Bizleri ihraçlarla, baskı ve tehditlerle susturabileceklerini ve sindirebileceklerini sananların büyük bir yanılgı içine düştükleri açıktır" diyen Barkın, Eğitim-Sen'in, mücadele yaşamı boyunca hiçbir zaman diz çökmediğini, çökmeyeceğini kaydetti.

Barkın, eğitimin iktidarın dünya görüşü doğrultusunda biçimlendirilmesine, okulların ve üniversitelerin iktidarın arka bahçesi haline getirilmesine asla izin vermeyeceklerini vurguladı.

Barkın şunları söyledi: "Nereden ya da kimden gelirse gelsin, örgütlü mücadelemizi hedef alan, her türlü yasa dışı girişim ve saldırıya rağmen, hukuksal ve örgütlü mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimiz bilinmelidir. Gerçek anlamda laik ve bilimsel eğitim için, demokratik bir ülke için yürüttüğümüz mücadeleyi güçlendirmek hepimizin boynunun borcudur. Tüm halkımızı, öğrenci ve velilerimizi her türlü baskı, tehdit ve yıldırma girişimine rağmen iktidara değil, halka hizmet eden eğitim ve bilim emekçileri ile dayanışmaya, birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Bu ülkenin aydınlık yüzü olan eğitim ve bilim emekçileri faşizme ve karanlığa asla teslim olmayacaktır."