ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Tecavüze karşı eylemler Paris merkezine taştı

Fransa'da 22 yaşında Theo adlı göçmen gencin dört polis tarafından tecavüze uğramasının ardından semtlerde yaşanan eylem ve çatışmalar Paris merkezine taştı.

Etkin Haber Ajansı / 16 Şubat 2017 Perşembe, 20:11

PARİS- Fransa'da polis şiddeti ve göçmen gençlerin eylemleri devam ediyor. Eylemler ve çatışmalar Paris merkezine taştı.

22 yaşında Theo adlı göçmen bir gencin dört polis tarafından rutin kimlik kontrolü esnasında tecavüz saldırısına uğramasının ardından Paris'in semtlerinde sokak gösterileri başlamıştı. İki haftadır devam eden sokak gösterileri ve çatışmalar Paris merkeze ulaştı.

GENÇLER POLİSLE ÇATIŞTI

Paris merkezinde yaklaşık 500 kişinin katıldığı yürüyüşün ardından polisin müdahalesi sonrası çatışmalar yaşandı. Eylemciler polisin biber gazlı ve coplu salıdrısına taş ve şişeler ile yanıt verdi.

Lille ve Rouen kentlerinde de yüzlerce kişinin katılımıyla yürüyüşler düzenlendi, Rouen'de 21 kişi gözaltına alındı, iki hafta süren eylemlerin genelinde gözaltı sayısı 270'i aştı.

BANLİYÖLERDE İŞSİZLİK YÜZDE 40

Theo'ye yönelik saldırının ardından polis şiddeti ve göçmen gençlerin isyanı, ülkenin temel gündemi haline geldi. Akademisyenler ve kitle örgütü polis şiddetin toplumda çok dikkat çekici şekilde arttığını ve Theo gibi çok örneklerin yaşandığını ifade ediyor. Sosyologların yaptıkları araştırmalara göre "banliyö" denilen bölgede gençlik arasında işsizliğin yüzde 40'a kadar ulaştığına dikkat çekti.

Faşist Ulusal Cephe (FN) lideri Marie Le Pen ise göçmen gençler ile polis ile yaşanan sokak çatışmalarını bahane ederek daha fazla güvenlik önlemlerin alınması gerektiğini ifade ederek seçim çalışmasının bir parçası haline dönüştürmeye çalışıyor.