ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Cebeci'de direniş sürüyor: Öğrenciler dekan ve rektörü istifaya çağırdı

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'nde ihraç edilen akademisyenler için başlatılan direniş okulların açılmasıyla beraber devam ediyor. Kampüste yapılan açık dersin ardından bir haftalık ders boykotu kararı alındı. Öğrenciler dersin ardından SBF önünde toplanarak rektör ve dekanlara istifa çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 13 Şubat 2017 Pazartesi, 14:37

ANKARA-Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'nde ihraç edilen akademisyenler için başlatılan direniş okulların açılmasıyla beraber devam ediyor. Bir haftalık boykot kararının alındığı Cebeci Kampüsü'nde akademisyenlerin yaptığı açık dersin ardından öğrencileri Siyasal Bilgiler Fakültesi(SBF-Mülkiye) önünde toplanarak rektör ve dekanlara istifa çağrısı yaptı.

Öğrenciler fakültelerinden çıkarak SBF (Mülkiye) önündeki merdivenlerde toplandı. Açıklama yapan Aybüke Gezerel, "Bizler, geçtiğimiz günlerde olağanüstü hal koşullarında yayınlanan KHK'larla suçsuz yere mesleklerinden ihraç edilen akademisyenlerin öğrencileriyiz. Ülkemizin geçtiği travmatik koşulların farkında olan, kurulmak istenen baskı rejiminin karşısında duran üniversite öğrencileriyiz" dedi.

'CEBECİ BUGÜNE KADAR BİAT ETMEDİ'

Hocalarının sosyal bilimler gibi disiplinlerarası bir alanda yaptıkları çalışmalarla eleştirel düşünceye katkı sağladığını vurgulayan Gezerel, "Herkes bilmelidir ki, eleştirel duruşunu hiçbir zaman değiştirmeyen Cebeci Kampüsü kurulduğu günden bugüne kadar, siyasi iktidarların, düşmanlıkla yaklaştığı bir alan olmuştur. Bunca baskıya rağmen Cebeci Kampüsü biat etmemiştir" diye konuştu.

YÖK'ün açıklamasına göre ihraçlardan bizzat üniversite rektörlerinin ve kampüs dekanlarının sorumlu olduğunu aktaran Gezerel, şöyle konuştu: "Buradan Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş'e ve İbiş'in fakültelerdeki yüzleri olan dekan ve dekan yardımcılarına çağrı yapıyoruz: Muhbirliği bırakın. Bu hukuksuzluğa göz yumduğunuz sürece, tarih ve tarihi yazacak olan bizler sizleri affetmeyecek. En kısa sürede istifa edin. Bu suça ortak olmayın."

Kampüs öğrencilerinin ardından Mülkiye öğrencileri adına ise Mete Barış Beştepe açıklama yaptı. Beştepe, Mülkiye'nin hukukun değerlerine inanan bir kurum olduğunu ve KHK'lerin hukuksuz olduğunu vurguladı. Beştepe, akademiye gerçekleşen saldırı sonucu yalnızca Mülkiye'nin değil tüm Türkiye'nin tehlikede olduğunu ifade etti.

Mülkiye'ye yapılan baskıların mektebin tarihine bakarak anlaşılacağını söyleyen Beştepe Mülkiye öğrencilerinin taleplerini sıraladı, Boğaziçi, ODTÜ ve Hacettepe başta olmak üzere tüm üniversiteleri ve mezunları kendileriyle dayanışmaya çağırdı.

MÜLKİYE ÖĞRENCİLERİNİN TALEPLERİ

Mülkiye öğrencilerinin talepleri ise şöyle:

-Son zamanlarda akademiden ihraç edilmiş bütün hocalarımızın derhal göreve iade edilmesi ve gerçekleştirilen bu hukuksuzluğun bir an önce son bulması,

-Bilimin, günümüzün belirsiz siyasetinin arkasında kalmaması,

-Mülkiye'ye ve diğer üniversitelere gerçekleşmekte olan saldırıların son bulması,

-Ülkemizin her bölgesindeki kutuplaşmanın üniversitelerden uzak tutulması,

-Polislerin gazları, copları ve postallarıyla eğitim hayatımızdan uzak tutulması,

-Gelecek kaygısı ile uyanan neslimizin ensesinden siyasal iktidarın elini çekmesi,

-Bu hukuksuzluğa alet olan, 1982 Anayasasının ürünü YÖK'e ihraç edilen hocalarımızı listeleyen başta Ankara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erkan İbiş ve diğer üniversitelerdeki benzerlerin istifası,

-Mülkiye'nin Dekanlık Makamı'nı sadece bir koltuktan ibaret görüyorsa hocalarımıza sonuna kadar sahip çıkmıyor veya çıkamıyor ise Mülkiye Dekan Vekili'nin istifası."

Basın açıklamasından sonra taleplerini iletmek üzere SBF Dekan Vekili Prof. Dr. Kadir Gürdal'ın odasına giden öğrenciler dekanı odasında bulamayınca içeriye "Dekan aç kapıyı biz İbiş", "Dekan pabucu yarım, çık dışarıya oynayalım" diye seslendi.

Öğrenciler açıklama boyunca, "Saray'ın İbiş'i olmayacağız", Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek", "Biji berxwedana Cebeci", "Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet", "Her yer Cebeci, her yer direniş" sloganlarını attı.