ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Dawiya Dawi oyuncuları: 'Hayır' diyerek yeni bir dünya var edeceğiz

Kayyum darbesiyle işlerinden atılan Diyarbakır Şehir Tiyatrosu oyuncuları "Sahneler hep bizimdi" diyerek, Diyarbakır halkıyla buluştu. "Dawiya Dawi" oyununu sergileyen sanatçılar, iyilik ve güzelliği yok etmek isteyen her şeye karşı "Hayır" diyerek yeni bir dünya var edeceklerini kaydetti.

Etkin Haber Ajansı / 11 Şubat 2017 Cumartesi, 19:49

DİYARBAKIR - Diyarbakır Şehir Tiyatrosu oyuncuları, "Dawiya Dawi" adlı stan-up gösterisiyle tiyatro severlerle buluştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne atanan kayyumumun Şehir Tiyatrosu'ndaki işine son verdiği 31 tiyatro sanatçısı, "Dawiya Dawi" adlı oyunu sergiledi. Sanata ve sanatçılara yönelik engellemelere karşı biraraya gelen oyuncuların, Diyar Galaeria İş Merkezi'nde sahnelediği oyuna halkın ilgisi yoğun oldu.

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek'in de katıldığı etkinlikte konuşan sanatçı Berfin Emektar, işten atılmalarına rağmen, sanata devam ettiklerini kaydetti. "Sahneler hep bizimdi" diyen Emektar, sanatın ve sanatçıların zor günlerden geçtiğine işaret etti. Emektar, şöyle devam etti: "İnsandan hayattan ve sanattan yana tarafsız. İlk insandan bu yana iyiliği ve güzelliği yok etmek isteyen her şeye 'Hayır' diyerek yeni bir dünya var edeceğiz."

'BU HALK BU UYGULAMALARA BOYUN EĞMEYECEK'

Tiyatro gösteriminin ardından söz alan HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, siyasi soykırım operasyonlarına ve kayyum darbesine tepki gösterdi. Halkın kurumlarının gasp edildiğinin altını çizen Baydemir, "Ama bu halk bu uygulamalara boyun eğemeyecek. Asla biat etmeyecek. Bu uygulamalar ilkel kabilelerde bile bir diğeri diğerinin ekinini yaktığında ayıpsanırdı. Ekmeğiyle oynama denilirdi. Ama şu anda akademisinden, tiyatrocusuna kadar herkesin ekmeğiyle oynuyorlar. Hiç şüpheniz olmasın alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Bu kış özgürlük davasının mensuplarının son kışı olacaktır. Biz hiçbir zaman vicdansızlık etmedik" dedi.

Tiyatro gösteriminin ardından gece, Nusaybin'de sokağa çıkma yasağı sürecinde haber takibi yaptığı sırada tutuklanan, KHK ile kapatılan JİNHA’nın editörlerinden ressam Zehra Doğan'ın resim sergisiyle devam etti. Doğan'ın, Mardin E Tipi Hapishanesi'nde yaptığı tablolardan oluşan sergi 1 Mart'a kadar açık kalacak.