ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

TOKİ Ayder Yaylası'nı talana açıyor

Karadeniz'in doğal güzellikleriyle tanınan ve "Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi" ilan edilen Çamlıhemşin'e bağlı Ayder Yaylası imara açılıyor. İhale TOKİ İstanbul Hizmet Binası'nda 16 Şubat 2017'de gerçekleştirilecek.

Etkin Haber Ajansı / 06 Şubat 2017 Pazartesi, 20:03

RİZE- Rize'nin doğal güzellikleri ile bilinen turizm bölgesi Çamlıhemşin'e bağlı Ayder Yaylası imara açılıyor.

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olan Ayder Yaylası'nı 'kentsel dönüşüm ve gelişim projesi' adı altında imara açılması için TOKİ tarafından ihale günü verildi.

Ayder Yaylası ilk olarak 1987'de Turizm Merkezi ilan edilmiş, 1994 yılına gelindiğinde Milli Park, 1998'de ise Doğal Sit alanı olmuş ve koruma altına alınmıştı. Ayder, Karadeniz'in en bilinen yaylası son olarak 2006'da Bakanlar Kurulu Kararı ile 'Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi' ilan edildi.

Koruma amaçlı imar planları hazırlanmayan Ayder Yaylası, yıllardır doğal güzelliğini bozan kaçak yapılara esir oldu. AKP'li Çamlıhemşin Belediyesi, Ayder Yaylası'ndaki 290 yapıdan 158'i için yıkım kararı alırken, yapıların yıkımı için yapılan ihaleye katılım olmadı.

TOKİ, Ayder Yaylası Kentsel Dönüşüm Ve Gelişim Projesi'nin hazırlanması için ön yeterlilik ihalesi yapacak. İhale 16 Şubat 2017 günü saat 11:00'da TOKİ'nin İstanbul Hizmet Binası'nda gerçekleşecek.