ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Taksim Dayanışması'ndan Yapıcı: Taksim'e cami halkı kutuplaştırma hamlesidir

Taksim Meydanı'na cami için koruma kurulundan onay çıktı. Referandum gibi çok ciddi bir süreçte projenin gündeme getirilmesini politik manevra olarak değerlendiren Taksim Dayanışması'ndan Mücella Yapıcı halkın, iktidarın bu kutuplaştırma hamlesine haklarından vazgeçmeden gerekli cevabı vereceğini söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 06 Şubat 2017 Pazartesi, 19:19

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Taksim Meydanı'na yapılmak istenen cami için İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan 19 Ocak'ta onay çıktı. Anadolu Ajansı'nın haberine göre Taksim Meydanı düzenlemesinin içerisinde olan Topçu Kışlası projesi ile birlikte gündeme gelen cami projesi Mimar Şefik Birkiye ve Selim Dalaman'ın hazırladığı proje onaylandı.

Sendika.Org'a konuşan Mimarlar Odası'ndan aynı zamanda Taksim Dayanışması'ndan Mücella Yapıcı, Taksim Dayanışması olarak yakın zamanda açıklama yapacaklarını belirtti. Politik bir manevra yapılarak projenin kuruldan geçirildiğine dikkat çeken Yapıcı, "Şu anda ülke iki ay sonra son derece ciddi bir referanduma hazırlanıyor. Ülke bu süreçte çok ciddi bir gerilim içinde ve özellikle iktidardakiler bu gerilimi tırmandırarark bu süreci yürütmek istiyor. En yetkili ağızlardan ülkeyi kutuplaştıracak açıklamalar yapılıyor" diye konuştu.

Taksim Meydanı ve Taksim'de olan her şey özellikle cami projesinin 1980'den bu yana bir ibadethane ihtiyacından çok ideolojik bir simge olarak çıkarıldığını anımsatan Yapıcı şunları söyledi:

"1980'den beri tartışması da mücadelesi de süren bir proje ve iktidar da bunu çok iyi biliyor. Özellikle bunu Gezi ile de birleştirdiğinizde de Taksim ve civarındaki projelere karşı bütün ülkedeki duyarlılığı düşündüğünüzde iktidarın bunu bir politik manevra aracı olarak kullandığı çok açık ve bu çok acı. Bizler meslek odaları olarak mesleğimizin gerektirdiği gibi; kent ve kamu yararının bize emrettiği doğrultuda mesleki, bilimsel, teknik ve demokratik olarak yapmamız gerekeni yapacağız. Ben iktidarın bu hamlesine halkın haklarından vazgeçmeden ve kutuplaşmaya izin vermeden gerekli cevabı vereceğini düşünüyorum."