ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İstanbul Kent Savunması: Maçka Parkı hepimizin dokunma

Yaşam savunucuları, Maçka Parkı ve Ortaköy Vadisi'ni şantiye alanına çeviren tünel projesini protesto etmek için İBB önünde eylem yaptı, "Maçka Parkı hepimizin, yeşilime dokunma" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 06 Şubat 2017 Pazartesi, 15:08

İSTANBUL- İstanbul Kent Savunması üyeleri, Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri projesi kapsamında 26 Ocak’ta bir kısmı kapatılan Maçka Parkı'nın sakinleri ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaptı.

"Tünel projesi iptal edilsin. Ağacımıza parkımıza dokunma" yazılı pankart açan kent savunucuları, belediyenin yeşil alanları şantiye alanı olarak gördüğünü belirtti, son hedefin Maçka Parkı olduğunu kaydetti.

İstanbul Kent Savunması adına yapılan açıklamada, yasalara uygun bir süreç işletilmediğini kaydedildi, projeyle ilgili henüz kesinleşmiş bir imar planı olmadığı vurgulandı.

Açıklamada "İmar planı yok ama ihaleyi almış bir şirket var. Beşiktaş ilçesi, Tüneller Projesi'ne ilişkin Koruma Amaçlı Uygulama İmar planı ise henüz askıda. Bu projeye koruma amaçlı imar planı olmasına rağmen bugüne kadar koruma kurullarından alınmış herhangi bir görüş dahi mevcut değil" ifadelerini kullandı.

DANIŞTAY İPTAL ETMİŞTİ

Projenin İdare Mahkemesi ve Danıştay tarafından iptal edildiği hatırlatılan açıklamada, "Sorun sadece Maçka Parkı ile de sınırlı değil. Projede öngörülen tünelin çıkış noktası olan Levazım bölgesinde yaşanacak olan talan ciddi bir tehdit oluşturuyor. Yüksek mahkeme projeyi iptal ederken, 200 dönüm alanı kaplayan ve kentsel park alanı olarak tescilli Ortaköy Vadisi'ni ciddi anlamda tahrip edecek olmasını gerekçe göstermişti" denildi.

Açıklamada, Danıştay kararına rağmen başlanan projenin eskisinden daha da zararlı olarak hem de Ortaköy Vadisi ve Maçka Parkı'nı şantiye haline getirerek sürdürüldüğü ifade edildi.

Açıklamada CHP'li Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Haznedar’ın da proje hakkında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile eşdeğer düzeyde sorumlu olduğu ifade edildi.

'MAÇKA PARKI HEPİMİZİN'

İstanbul Kent Savunması üyeleri açıklamanın devamında şunları kaydetti: "Hazinedar, Beşiktaşlıların sıkça kullandığı, hafta sonları nefes aldıkları parka inşaat yapılmasını övüyor, kendi partisinin Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri bu projeye karşı duruyorken, Hazinedar projenin gönüllü reklamcısı adeta. Bu proje ulaşım sorunlarını çözmekten ziyade İstanbul'un son kalan yeşil alanlarını talan ediyor. Maçka Parkı kavşak haline getiriliyor. Projenin geliş ve gidiş tünelleri parkı kıskaca alıyor. Tünel yaklaşım yolları parkın içine inşa ediliyor."

İstanbul Kent Savunması üyeleri "Maçka Parkı bizim" diyerek yaşam alanlarını projeye terk etmeyeceklerini dile getirdi, "Ağacımızı, yeşilimizi, koşu parkurumuzu, bir çok canlının yaşam alanını savunmaya devam edeceğiz" diye belirtti.