ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HAGİD'den Kısırkaya için suç duyurusu

HAGİD, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Sarıyer Kısırkaya'da hayvan barınağı adı altında inşa edilen toplama kampı nedeniyle yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu. HAGİD, tesis kapatılana kadar mücadele edeceklerini vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 03 Şubat 2017 Cuma, 16:59

İSTANBUL- Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği (HAGİD), AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Sarıyer Kısırkaya'da "Kısırkaya Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı" adı altında inşa ettiği toplama kampı nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Arazinin tahsisi sürecindeki usulsüzlükler nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na "2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet" gerekçesiyle yapılan suç duyurusunda şu isimler yer aldı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Dönemin İBB Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Muzaffer Saraç, Dönemin İBB Veteriner Hizmetleri Müdürü Mustafa Ün, Dönemin İBB Emlak Müdürü Mehmet Sezer, İBB Gıda, Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanı Bayram Ali Çakıroğlu, İBB Veteriner Hizmetleri Müdürü Muhammet Nuri Coşkun, İBB Veteriner Hizmetleri Müdür Yardımcısı Mahmut Eker, Dönemin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Yıldırım Kadıoğlu, Dönemin İstanbul İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kasım Piral, Dönemin İstanbul Milli Emlak Dairesi Başkan Vekili Ekrem Telli.

HAGİD, belediye ve valilik yetkililerinin tesisin kurulduğu doğal sit alanı olan arazinin tahrip ettiklerini, başvurular ve mahkeme kararına rağmen tesisin inşanın yasadışı şekilde sürdürüldüğünü kaydetti.

'TESİS KAPATILANA DEK MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ'

Suç duyurusuna ilişkin açıklama yayan HAGİD Yönetim Kurulu Üyesi Burak Özgüner, Kısırkaya'da barınak adı altında yapılan toplama kampının mahkeme kararı ile iptal edilmesinin üzerinden iki sene geçtiğini hatırlattı. Özgüner şunları söyledi: "İki senedir, İstanbul'un sokak hayvanları için adalet arayışındayız. Mahkeme kararına, yaptığımız tüm başvurulara ve suç duyurusuna rağmen, yasadışılığı tescillenmiş olan bu tesis hala faaliyete devam ediyor. Bugünkü suç duyurumuz ile de doğal sit alanı olan barınak arazisinin tahsis sürecinde rol oynayan kamu görevlilerinin tamamı hakkında şikayetçi olduk. Kamunun bu şekilde zarara uğratılmasına, sokak hayvanlarına, sokaklardan çöp toplatırmış gibi muamele edilmesine karşıyız. Bu tesis kapatılana dek, sokak hayvanlarına hakları teslim edilene kadar hukuk mücadelemize devam edeceğiz."