ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

#SusmuyoruzSöylüyoruz: Mutlaka kazanacağız

Evrensel Gazetesi, "#SusmuyoruzSöylüyoruz" şiarıyla Kadıköy Moda Sahne'de dayanışma gecesi düzenledi. Gecede yapılan konuşmalarda, özgür basının gerçekleri halka ulaştırma mücadelesinden vazgeçmeyeceği vurgulandı, tutuklu gazetecilere selam gönderildi.

Etkin Haber Ajansı / 01 Şubat 2017 Çarşamba, 20:37

İSTANBUL- Evrensel Gazetesi, "Basın özgürlüğü için #SusmuyoruzSöylüyoruz" şiarıyla dayanışma gecesi düzenledi. Geceye Cumhuriyet, BirGün ve kapatılan Özgür Gündem gazeteleri de destek verdi.

Kadıköy Moda Sahne'de düzenlenen gecenin sunuculuğunu yapan Ayşen Güven ve Feryal Öney açılış konuşmasında, Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin son raporuna göre 150 gazetecinin tutuklu olduğunu hatırlattı. OHAL döneminde pek çok gazete, televizyon kanalı ve derginin kapatıldığı kaydedilerek, "Susmuyoruz, söylüyoruz" denildi.

KAYA: DEMOKRATİK GÜÇLER MUTLAKA KAZANACAKTIR

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Eş Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, Türkiye'nin içinden geçtiği zor günlere işaret etti. Kaya Özgür Gündem, Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel gazetelerini Türkiye'deki demokratik güçlerin oluşturduğunu söyledi. Özgür basın emekçilerinin büyük bedeller ödeyerek gerçekleri halka ulaştırdığını vurgulayan Kaya, "Metin Göktepe, Musa Anter gibi basın şehitlerimiz var. Bizlerde bu gelenekte çalışan gazeteciler olarak buna layık olmaya çalışıyoruz. Türkiye'nin demokratik geleceğe katkı sunmaya çalışan gazetecileriz" dedi. Özgür basın emekçilerinin ödeyeceği bedelleri göze alarak yola çıktıklarını bir kez daha vurgulayan Kaya, şu ifadeyi kullandı: "Şunu biliyoruz, er ya da geç bu baskılar kırılacak, demokratik güçler mutlaka kazanacak."

GÜNTEKİN: RÜZGAR OKUYUCULARIMIZDIR

OHAL'de medyanın durumuna dikkat çeken Birgün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Berkant Güntekin ise birçok basın emekçisinin tutuklu olduğunu hatırlattı. BirGün Gazetesi emekçilerinden Mahir Kanat'ın "Cemaat üyesi" iddiasıyla tutuklandığını hatırlatan Güntekin, "12 Eylül'de ki gibi mi diye düşünüyoruz ama daha farklı. Herhalde o dönemde bile bir devrimci, ülkücü olduğu iddiasıyla gözaltına alınmazdı. Ama bugün bu iktidar bunu başardı" dedi. Özgür basın için "yelkenli bir deniz taşıtı" benzetmesi yapan Güntekin, "Rüzgar da okuyucularımızdır" dedi, özgür basınla dayanışma çağrısı yaptı.

YILDIRIM: SUSTURMAYA ÇALIŞTILAR SUSMADIK

Yurtdışında olduğu için geceye mesaj ileten Cumhuriyet Gazetesi çalışanı Ayşe Yıldırım da "Kendi cümlelerini söyletmeye çalıştılar söylemedik, susturmaya çalıştılar susmadık" dedi. Özgür basın emekçilerini selamlayan Yıldırım, bedel ödemeye devam edeceklerini ve mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

POLAT: DAYANIŞMAYA EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN GÜNLERDEYİZ

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, dayanışmaya en çok ihtiyaç duyulan dönemden geçildiği ifade etti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın tutuklu gazeteciler için yaptığı açıklamaya işaret eden Polat, Bozdağ'ın yalnızca 30 gazetecinin tutuklu olduğunu söylemesine tepki gösterdi. Polat, "Şu anda 150 gazeteci hapiste tutuklu ya da hükümlü, 160'a yakın medya organı kapatıldı" dedi. Böyle bir süreçte referanduma gidildiğine dikkat çeken Polat, referandumun basın özgürlüğü açısından da son derece önem arz ettiğini belirtti. "Hayır" cephesinin güçlendirilmesi gerektiğini Polat, gecede seslendirilecek tüm ezgileri tutuklu gazetecilere armağan etti.

Cihan Mürtezaoğlu'nun ilk olarak sahne aldığı gece, Hüsnü Arkan, Birsen Tezer ve Bajar'ın ezgileriyle devam etti.