ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Cerattepe mücadelesi mutlaka başarıya ulaşacaktır'

Artvin platformları ve kitle örgütleri, İstanbul Valiliği tarafından OHAL bahanesiyle 'Artvin'e ses ver' konserinin yasaklanmasını protesto etti. Cerattepe mücadelesinin 25 yıldır çeşitli şekillerde bastırılmaya çalışıldığını, Cerattepe mücadelesinin çevre mücadelesi olmaktan çıktığını vurguladı.

Etkin Haber Ajansı / 15 Ocak 2017 Pazar, 16:03

İSTANBUL- Artvin platformları ve kitle örgütleri, İstanbul Valiliği tarafından OHAL bahanesiyle 'Artvin'e ses ver' konserinin yasaklanmasını ilişkin basın toplantısı düzenledi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) İstanbul Şubesinde düzenlenen basın toplantısına Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan'da katıldı. Basın toplantısında konuşan Mustafa Melek, konserin Artvin'e ve Cerattepe mücadelesine destek amaçlı düzenlenmek istendiğini söyledi. Cerattepe mücadelesine dikkat çeken Melek, 571 gerçek ve tüzel kişi tarafından açılan ve 61 avukat tarafından yürütülen Türkiye'nin en büyük çevre davası olan Cerattepe davasının 19 Eylül'de görülen duruşmasında düzmece bilirkişi raporlarına dayanarak ÇED olumlu raporunun reddedildiğini belirtti.

Rize'deki karar duruşmasına 250 davacının katılımının engellendiğini kaydeden Melek, "Artvinlilerin ve çevre dostlarının davalarını takip etme özgürlüğü ihlal edildi" dedi. Duruşmada, mahkeme heyetinin tarafsız karar verebilme güvencesinin olmadığı gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulunulduğunun altını çizen Melek, mahkemenin ret kararına da Danıştay'ın itirazda bulunduğunu kaydetti. Melek, yasal süreç halen devam ederken şirketin yasal süreci dahi beklemeden çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Konserin iptali veya başka baskı ve yıldırmalarla 25 yıldır süren Artvin çevre mücadelesinin durdurulabileğini düşünenlerin yanıldığını belirten Melek, "Bu haklı mücadele Artvin halkının birlik, beraberlik, kardeşlik, özveri ve memleket sevgisi ile yoğrulmuş, ülke sathına yayılmış bir mücadeledir ve mutlaka başarıya ulaşacaktır" dedi.