ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Meclis'te 'Başkanlık Anayasası' kavgası

AKP ve MHP ittifakının hazırladığı 'Başkanlık Anayasası' teklifinin 3, 4 ve 5. maddeleri Meclis'ten geçirildi. AKP ve CHP'li vekiller arasında arbede ve yumruklaşma yaşandı, yaralanan milletvekilleri oldu.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ocak 2017 Perşembe, 08:30

ANKARA- AKP ve MHP ittifakının, Erdoğan diktatörlüğünün inşası için hazırladığı 'Başkanlık Anayasası' teklifinin maddeleri Meclis Genel Kurulu'ndan geçiriliyor.

Tartışmalı ve gergin geçen dünkü oturumda, teklifin 3, 4 ve 5. maddeleri de AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi.

'Başkanlık Anayasası' teklifinin "seçilme yaşını 25'ten 18'e indiren ve askerlikle ilişiği olanların milletvekili adaylığına başvuramamasını" öngören 3. maddesi; "TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 5 yılda bir aynı gün yapılmasını" öngören 4. maddesi ile Meclisin görev ve yetkilerinin sıralandığı 5. maddesi üzerinde görüşmeler tamamlandı.

Teklifin görüşülmesine karşı çıkan HDP ve CHP milletvekilleri, usul tartışmaları yürüttü. AKP ve MHP vekilleri ise bir an önce maddelerin görüşülmesine geçilmesi için çaba sarf etti. Anayasa değişikliklerinde oylamanın gizli yapılmasına ilişkin AKP'li vekillerin tutumu dün akşam da tartışma konusu oldu.

HDP ve CHP'li vekilleri yaşananları teşhir etmek için görüntü alması saldırıya neden oldu. TBMM İdare Amiri Ahmet Gündoğdu ile AKP Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş'ın açık oylamaları cep telefonu ile çekmeye çalışan CHP Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan'a yönelik fiziki saldırısı, tepkilere neden oldu. AKP ve CHP'li vekiller arasında arbede ve yumruklaşma yaşandı. yaralanan milletvekilleri oldu. Kadın milletvekiline yönelik erkek şiddeti, HDP Grup Başkan Vekili Filiz Kerestecioğlu tarafından da kınandı.

AKP'li TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın, milletvekilleri arasındaki tartışmalar ve arbede nedeniyle iki kez oylamayı durdurdu, sık sık oturuma ara verdi.

Genel Kuruldaki oylamada üç madde de 340'un üzerinde 'evet' oyu ile kabul edildi. Üç maddeye ilişkin görüşmelerin tamamlanmasının ardından Meclis Genel Kurulu oturumu bugün saat 14:00'te yeniden toplanmak üzere kapatıldı.