ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Televizyonlara OHAL düzenlemesi: Ağıt yasak

Yayınlara OHAL düzenlemesiyle ilgili çıkarılan son KHK ile çatışmalarda ölenlerin ailelerinin ağıtlarının ve tepkilerinin yayınlanması kapatma gerekçesi olabilecek. Yeni linans başvurularında ise MİT ve Emniyet devreye girecek.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ocak 2017 Perşembe, 11:47

HABER MERKEZİ - 6 Ocak'ta yayımlanan 680 No'lu KHK'nın "Medya Hizmet Sağlayıcılara İlişkin Hükümler" bölümü RTÜK Yasası'nın olağanüstü dönemlerde yayınlarını düzenleyen hükmüne yeni bir fıkra ile eklendi. Fıkra ile televizyon yayınları ile ilgili düzenlemeye Basın Yasası'nın hükümleri iliştirildi. Yayın yasak ve kısıtlamalarına aykırı olarak yayın yapılması halinde RTÜK, televizyonun yayını bir gün süreyle dondurulacak. Yayın yasağı ihlalinin bir yıl içinde yinelenmesi durumurda yayın 5 güne kadar, ikinci kez tekrar edilmesi halinde 15 güne kadar, üçüncü kez tekrarında ise yayın lisansının iptaline karar verilebilecek. Bu durumda terör olaylarının ardından çok kısa bir süre içinde Başbakanlık tarafından alınan yayın yasağı kararı televizyon kapatma sonucuna varabilecek.

Düzenlemeye göre Başbakanlık tarafından konulan geçici yayın yasağı ve sulh ceza hâkimliklerinin hiçbir inceleme yapmaksızın verdikleri yayın yasağı kararlarına göre; olayın oluşu, kimler tarafından yapıldığı gibi temel bilgiler bir yana ihmali olan yöneticilerin eleştirisi bile suç sayılarak programların yayını durdurulacak, lisansları iptal edilebilecek.

İlgili KHK'nın 18. maddesi RTÜK Yasasına eklendi. 6112 sayılı Kanunu'nun 8. maddesine eklenen t fıkrasında "Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde sunmaz" ifadeleri yer aldı. Bu maddeyle birlikte, çatışmalarda ölenlerin ailerinin ağıtları, tepkileri televizyonlarda gösterilmesi durumunda para cezası veya kapatma gerekçesi yapılabilecek.

RTÜK, lisans başvurularında, "milli güvenlik, kamu düzeninin korunması ve kamu yararı" incelemesi yapacak. İlgili kurumların konu ile ilgili görüşünün alınmasının ardından lisans talebi reddedilebilecek. Lisans taleplerinde MİT ve Emniyet de devreye girecek.