ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Mahkeme 'yargılamanın durdurulması' talebini reddetti

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama" iddiasıyla açılan davada savunma yapan avukatlar, Demirtaş'ın yaptığı açıklamaların düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti, yargılanmanın durdurulmasını talep etti. Mahkeme talebi reddetti.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ocak 2017 Perşembe, 13:04

DİYARBAKIR- HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, 9 Eylül 2015'te basına verdiği demeçten dolayı "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama" iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Edirne F Tipi Hapishanesi'nde tutuklu olan Demirtaş, duruşmaya katılmadı.

Avukat Mehmet Emin Aktar, hala milletvekili olan Demirtaş'ın yasama dokunulmazlığının devam ettiğini kaydetti, Adalet Bakanlığı'nın, Cumhuriyet Savcısının talebi üzerine 301. maddeden soruşturma izni vermesinin yasa ve usul yönünden aykırılık teşkil ettiğini aynı zamanda da yetki gaspı olduğunu söyledi. Avukat Aktar, bu nedenle de yargılamanın durdurulmasını istedi.

'DAVALAR SİYASİ LİNÇ KAMPANYASINA DÖNÜŞÜYOR'

Avukat Mahsuni Kahraman, 6 milyon seçmenin oyunu alan ve Meclis'in 3. büyük grubu bulunan HDP'nin Eş Genel Başkanı olduğunu hatırlattı, Demirtaş'ın yaptığı eleştiri ve açıklamaların düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Demirtaş'ın beraatını talep eden Avukat Karaman, 10 ayrı ilde açılan davaların tümünün bu dava ile birleştirilmesini istedi. Avukat Karaman, "Bu davalar müvekkilimiz aleyhine siyasal bir linç kampanyasına dönüştürülüyor. Bu yargı açısından bir sınav olacak" dedi.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti, yargılamanın durdurulması talebini reddetti. Demirtaş hakkında Diyarbakır 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde aynı iddialarda açılan dava dosyasının incelenmek üzere istenmesine, Demirtaş'ın bir sonraki duruşmaya SEGBİS'le katılmasının sağlanmasına karar veren heyet, duruşmayı Mart'a erteledi.