ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'li Dora: Bu teklif bir parti devleti rejimi

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Anayasanın bir parti devleti rejimi getirdiğini belirtti, bunun anti-demokratik olduğunu kaydetti.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ocak 2017 Perşembe, 12:18

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Erol Dora, Meclis Genel Kurulu'nda devam eden 'Başkanlık' rejimini ön gören Anayasa değişiklik teklifi görüşmelerinde konuştu.

Dora, 1789 Fransız İnsan Hakları Bildirgesi'nde yer alan "Erkler ayrılığının bulunmadığı toplumlarda anayasa yoktur" maddesini hatırlattı, teklifte kuvvetlerin tek bir kişinin elinde toplandığına vurgu yaptı. Bir kişinin hem partisini hem de devleti temsil etmesinin ancak ve ancak bir parti devletinde mümkün olabileceğine dikkat çeken Dora, "Bu teklifle 21. yüzyılda Türkiye'ye önerilen, bir parti devleti rejimidir" dedi.

Dora, şu şekilde konuştu: "Günümüzde birçok çağdaş dünya anayasasında -özellikle demokratik olarak nitelendirdiğimiz ülkelerin anayasalarında- savaş, sıkıyönetim, olağanüstü hâl gibi olağanüstü dönemlerde anayasanın değiştirilemeyeceğine dair hükümler bulunmaktadır; örneğin, Fransa, İspanya ve Portekiz anayasaları olağanüstü dönemlerde anayasa değişikliğini yasaklamışlardır."

Ülkenin yönetim biçiminde köklü değişiklikler yapılmasını sadece iki partinin karar verdiğinin altını çizen Dora, bu durumun toplumun ortak iradesini yok saymak olduğunu söyledi. AKP ve MHP'nin bu konuyu iki partinin iç meselesiymiş gibi ele aldığını kaydeden Dora, gelişmiş demokrasilerde, Anayasa yapımının güç dengelerince değil, demokratik ilkeler yoluyla gerçekleştirilebileceğini ifade etti.