ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'İsyanımızı büyüterek, birleşerek kazanacağız'

İzmir'de SKM ve HDK Kadın Meclisi, "Yaşamak istiyoruz" şiarıyla yaptıkları eylemde, 2017 yılına da isyanı büyüterek, katliam, taciz ve tecavüze karşı mücadele edeceklerini kaydetti. Samsun'da SKM ve ÖGK üyeleri bildiri dağıtımı yaparak, kadınları mücadeleye çağırdı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2017 Çarşamba, 23:09

HABER MERKEZİ- Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) üyeleri İzmir ve Samsun'da, bu ay da "Yaşamak istiyoruz" şiarıyla eylem düzenledi.

İZMİR

HDK Kadın Meclisi ile birlikte düzenlenen eylem, Paris'te katledilen kadın devrimciler Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan'a atfedildi.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde toplanan SKM ve HDK üyesi kadınlar, aynı zamanda 18 gündür gözaltında tutulan ve açlık grevinde olan ETHA Sorumlu Müdürü Derya Okatan ile Devrimci Parti İl Başkanı Hazal Yanar'ın serbest bırakılması da istedi. Eylemde, "Derya Okatan yalnız değildir", "Hazal Yanar yalnız değildir" sloganları atıldı.

Açıklama yapan Emine Evrensel, "Toplumsal mücadelenin en dinamik kesimini oluşturanlar olarak; OHAL'e ve erkek-devlet şiddetine karşı kadın dayanışmasını büyüten bir araya gelişimiz,bizleri daha da güçlü kılacaktır" dedi.

4 yıl önce Paris'te katledilen devrimciler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'i anan Evrensel, "Kadın hareketine evrensel bir kimlik kazandıran 3 kadın devrimcinin katlinin üzerinin örtülmesine, katillerinin şüpheli bir şekilde ölümüyle dosyanın kapatılmak istenmesine karşı mücadelemizi sürdürmeye ve adalet istemeye devam edeceğiz" diye kaydetti.

2016 yılına ilişkin bir değerlendirme yapan Evrensel, kadınların önemli deneyimler elde ettiğini söyledi. Savaşa karşı barışı, cinsiyetçiliğe karşı eşitliği, baskı ve yasaklara karşı özgürlüğü savunduklarını söyleyen Evrensel, "Darbelere, OHAL'e, KHK'lere karşı sokağı terk etmediler. Rojava Kadın deneyiminden öğrendikleriyle erkek-devlet şiddetine karşı özsavunma hakkının bilinci ve meşruluğu ile mücadelelerine devam ettiler" şeklinde konuştu.

Evrensel, 2017 yılında da susmayacaklarını söyledi ve ekledi: "'Uslu durmayacağız, yaşam alanlarımız ve yaşam tarzımız bizimdir! Yaşam alanlarımıza müdahale ettirmeyeceğiz. Parkta spor yapmamıza müdahale eden, şort giydiğimiz için tekme atma hakkını kendinde bulan ya da onlara 'mırıldanmayı' salık veren zihniyetle savaşmaya devam edeceğiz. Başkanlık rejimine, tekadamcılığa karşı sözümüz dünkünden farklı değildir. İsyanımızı büyüterek, birleşerek kazanacağız."

SAMSUN

Samsun SKM ve ÖGK üyeleri, tramvay duraklarında bildiri dağıtarak, taciz, tecavüz ve şiddete karşı kadınları mücadeleye çağırdı. Ayrıca, tecavüz ve kadın katliamları haberleri ve mücadele çağrısının yer aldığı "SKM'nin Sesi" duvarlara yapıştırıldı.