ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Torbalı Kaymakamlığı kamu çalışanlarını fişliyor

İzmir'de kaymakamlık tarafından kamu çalışanlarını fişlemek amacıyla çeşitli kişisel bilgilerin sorulduğu 'form' dağıtıldı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2017 Çarşamba, 16:16

İZMİR- İzmir'in Torbalı ilçesinde kaymakamlık tarafından kamu çalışanlarına ailelerinin ve kendilerinin kişisel bilgileri sorulduğu bir 'form' dağıtıldı.

Evrensel'in haberine göre Torbalı Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, "FETÖ'yle mücadele" adı altında kamu çalışanlarına bir form dağıttı. Formda, çalışanların hangi gazeteleri okuduğu, kendi, eşi ve çocuklarının hangi okul ve dershanelerde eğitim gördüğü, hangi sosyal medya hesaplarını kullandığı, üyesi oldukları siyasi partiler, dernek, vakıf gibi kitle örgütlerinin isimleri ve hangi bankada hesabı olduğu gibi sorular yer aldığı belirtildi.

BU UYGULAMA TÜM KAMU EMEKÇİLERİNİ ZAN ALTINDA BIRAKIYOR

OHAL kararnamesi ile ihraç edilen Eğitim-Sen Torbalı Temsilcisi Kemal Karakoyun, imzasız dağıtılan forma tepki gösterdi, "darbecilerle ilişkisi olanlara" dair çalışma yapılmasının gerekli olduğuna dikkati çekti. Bu uygulamanın tüm kamu emekçilerini zan altında bıraktığının altını çizen Karakoyun, "Onların yaşamları ile ilgili özel bilgilerini toplayacak, fişleyecek bir yaklaşımı da doğru bulmuyoruz. Bu cadı avına dönüşebilir ve masumiyet karinesi ciddi bir şekilde zarar görebilir" dedi.