ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Muzaffer Kandemir'i topraklarına gömmek istiyoruz'

Rakka'da DAİŞ çeteleri ile yaşanan çatışmada şehit düşen BÖG savaşçısı Muzaffer Kandemir'in cenazesinin Türkiye'ye getirilmesi için ailesi ve arkadaşları açıklama yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2017 Çarşamba, 15:18

İSTANBUL- Rakka'da DAİŞ çeteleriyle yaşanan çatışmada şehit düşen Enternasyonalist Özgürlük Tabur'u bileşeni Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) savaşçısı Muzaffer Kandemir'in (Doğan Kırefe) ailesi ve mücadele arkadaşları, cenazesinin Türkiye'ye getirilmesi için basın toplantısı düzenledi.

İHD İstanbul Şubesi'nde yapılan basın açıklamasına Halkların Demokratik Kongresi (HDK )Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, Rojava'da ölümsüzleşen BÖG savaşçısı Aziz Güler'in babası Mehmet Güler, Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, Sosyalist Gençlik Derneği Fedarasyonu (SGDF), Sosyalist Öğrenci Hareketi (SÖH), Yeni Demokrat Gençlik (YDG), Gençliğin Devrimci Gücü (DEV-GÜÇ), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), SODAP, Partizan, Halkevleri üye ve yöneticileri katıldı.

'MUZAFFER YARATILMAK İSTENEN ŞOVENİZME BİR CEVAP OLMUŞTUR'

Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, Kandemir'in mücadelesini Kürt halkının özgürlük mücadelesiyle birleştirdiğini söyledi. Kandemir'in Reina, Suruç, Ankara katliamını yapan DAİŞ'e karşı savaşmak için Rojava'da olduğunu belirten Göllü, "Dün Denizler Filistin'i nasıl desteklediyse; biz de bugün Rojava'daki özgürlük mücadelesini destekliyoruz. Karadenizli bir genç olan Muzaffer, ülkede estirilmeye çalışılan şovenizme bir cevap olmuştur. Bugün IŞİD, El-Nusra çetelerinin cenazeleri sınırdan geçerken, özgürlük mücadelesi verenlerin cenazeleri geçemiyor, dün ona silah sağlayanlar bugün bizim cenazemizi vermiyorlar" dedi.

'MUZAFFER KANDEMİR: BENİ TOPRAKLARIMA GÖMÜN'

Kandemir ailesi adına konuşan dayısı Rafet Kandemir, Muzaffer Kandemir'in bıraktığı vasiyeti okudu. Kandemir'in vasiyeti şöyle: "Ne yapsam hakkınızı ödeyemem dayım. Sizler sayesinde ben buralara geldim. Senden tek istediğim anneme ve ağabeyime iyi bak, onlar sana emanet. Bir de eğer orada ölürsem, beni topraklarımıza gömmenizi vasiyet ediyorum. Hepimizi devrim selamı ile selamlıyorum. Yaşasın devrimci dayanışma!"

Rafet Kandemir, Suruç ve Ankara katliamların ardından yeğeninin öfkesine tanık olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Yoldaşlarınla lanetli IŞİD çetelerine karşı mücadele ettin, onları kimlerin beslediğini dünya halkları biliyor. Daha düne kadar besledikleri çeteler yüzünden vekalet savaşı yürütenler, bizim cansız bedenlerimizi bile sınırda bekletiyorlar. Zalimin her türlü zulmüne karşı; yaşasın enternasyonal dayanışma, yaşasın mücadelemi"

HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, Kandemir'i andı, ailesi ve dostlarına başsağlığı dileklerini iletti, "Ölenin ardından zulüm etme örneği görüyoruz. Ortak mücadelemizle Muzaffer yoldaşı defnetme imkanı bulacağız" dedi.

ESP MYK üyesi Uğur Ok, Kandemir şahsında Rojava'da şehit düşenleri andı. Daha önce de BÖG savaşçıları Aziz Güler ve Eylem Ataş'ın cenazelerinin de mücadele ile alındığını hatırlatan Ok, Kandemir'in cenazesinin getirilmesi için verilecek mücadele de ailesinin ve Devrimci Parti'nin yanında olacaklarını söyledi.

DEV- GÜÇ adına söz alan İrem Esmer de, Güler ve Ataş'ın cenazeleri gibi, mücadele ile Kandemir'in cenazesinin de Türkiye'ye getirileceğini söyledi.

YÜZGEÇ: YOLDAŞIMIZI ALACAĞIZ

SGDF MYK üyesi Oğuz Yüzgeç, bir devrimin yapıcılarının devrim için canlarını vermeye devam ettiğini belirtti, "Rojava'da şehit düşen MLKP savaşçısı Serkan Tosun'la başlayan ölümsüzler kervanımız Paramazla, Bedrettin'le, Azizle, Eylemle devam ediyor. Bu ölümsüzleşenlerimiz Türkiye halklarımız için bir onur anıtı olarak yükseliyor. Onlar bugün insanlığa kan saçan, kan ve gözyaşından başka hiçbir şey getirmeyen çeteler karşısında vicdanlarımızı temsil ediyorlar" dedi.

DAİŞ çetelerini "öfkeli çocuklar" olarak tarif eden iktidarı, cenazelerin getirilmesini engellediğini söyleyen Yüzgeç, "Bizler zulmün elinden yoldaşlarımızı alacağız, Karadeniz toprakları bu mücadeleyi iyi tanıyor" diye konuştu.

Partizan'dan Metin Özken, tüm Rojava şehitlerini andı, Kandemir'in cenazesinin Türkiye'ye getirilmesi için verilecek mücadeleye destek vereceklerini söyledi. Özken, "Cenazemizi alacağız" dedi.

SODAP Eş Sözcüsü Ersin Çatalkaya, baskı ve zorbalığın arttığını bir dönemde, Kandemir'in, eşitlik ve özgürlüğün bedel ödenecek kadar değerli olduğunu gösterdiğini söyledi. Çatalkaya, bedel ödeyenler sayesinde bugüne geldiklerini kaydetti. SÖH'ten Dersim Konak, Kandemir'in dalgalandırdığı enternasyonalizm bayrağının umut verici olduğunu söyledi.

SYKP Eş Başkanı Tülay Hatimoğulları, "O'nu buraya getirmek bizim için görevdir" dedi.

'MUZAFFER'İ DOĞDUĞU TOPRAKLARA DEFNEDECEĞİZ'

Açıklama yapan Devrimci Parti MYK üyesi Benazir Coşkun, başta Kürt halkı olmak üzere, enternasyonalist savaşçıların verdiği mücadele ile Rojava'nın büyük kısmının DAİŞ çetelerinden temizlendiğini hatırlattı. Başka ülkelere götürülen savaşçıların cenazelerinin onurlan karşılandığını belirten Coşkun, Türkiye'nin ise sınırda günlerce beklettiğini kaydetti. Coşkun, "Muzaffer'i doğup büyüdüğü topraklara defnetmek için nereye gitmemiz gerekiyorsa gideceğiz, hangi başvuruyu yapmamız gerekiyorsa yapacağız. Muzaffer'i doğup büyüdüğü topraklarda, Türkiye'de defnedeceğiz" dedi.