ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HBDH: Faşizmin katliamlarına karşı birleşik devrimci mücadelemizi yükseltelim

Ocak ayında yaşamını yitiren devrimcileri anan HBDH, "Özgürlük ve kurtuluş uğruna savaşmaya yemin edip toprağa düşen her canımıza andımız olsun ki, birleşik devrimci savaşımız er geç zafer muştularıyla hedefine ulaşacaktır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2017 Çarşamba, 13:48

HABER MERKEZİ- Halkların Birleşik Devrimci Hareketi (HBDH) Yürütme Komitesi, Ocak ayında yaşamını devrimcileri andı. HBDH, Ocak ayı, demokratik, devrimci ve komünist hareket için olduğu kadar, çeşitli ulus ve milliyetlerden dünya, Türkiye ve Kürdistan ezilen ve sömürülenleri için de oldukça anlamlı bir tarihi ifade ettiğini belirtti.

HBDH, "Enternasyonal proletaryanın komünist önderi Lenin, devrimci önderler Rosa Lüksemburg ve Karl Liebnecht, TKP'nin kurucu kadro önderlerinden Mustafa Suphi'nin de içerisinde yer aldığı 15'ler, Meral Yakar, Ali Haydar Yıldız, Hrant Dink, Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan ve daha nice yoldaşımız Ocak ayında ölümsüzleştiler" dedi.

HBDH, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi: "Gerici Osmanlı devletinin devamcısı Türk hakim sınıflarının Türkiye ve Kürdistan'daki Türk-İslam (Sünni) sentezli faşist niteliği, diğer ulus ve inançlara baskı ve zulüm üzerine inşa edilmiştir. Ezilen ulus ve inançlara baskı, şiddet, katliam ve soykırım, tekçi faşist Türk devletinin egemen niteliğidir. Bu temelde üzerinde yaşadığımız topraklar, sömürücü ve ezen sınıf diktatörlüklerinin çoraklaştırdığı geniş bir coğrafyadır. Nice kadim topluluklar ve uluslar tarihten silinirken nicesi de inkar, imha, tehcir ve soykırımlar eşliğinde tarumar edilerek çökertilmek istenmiştir. Ermeniler'de bu uluslardan biridir ve tekçi faşist zihniyetin bir sonucu olarak 19 Ocak 2007'de Hrant Dink, İstanbul'da katledilmiştir. Ve milyonlar, 'Hepimiz Ermeni'yiz' şiarıyla haykırarak katliama ve zulme karşılık vermiştir."

İnkar, imha, katliam ve soykırımlardan geçirilip hala aynı statükonun sürdürülerek zulüm, katliam ve kıyıma maruz bırakılan bir diğer ulusun ise Kürtler olduğunu söyleyen HBDH, "Sakine Cansız ve iki yoldaşın katledilmesi de faşist Türk devletinin aynı zihniyetinin güncellenerek devam ettiğinin somut bir göstergesidir. Ve yüzbinler şimdi de 'Hepimiz Kürdüz' şiarıyla ayakta ve mücadelesini sürdürmektedir" dedi.

Her bir ölümün ve katliamın arka planında tarihsel nedenleriyle birlikte, komplocu kirli faşist emellerin yer aldığı ideolojik ve politik sebepler yattığını kaydeden HBDH, "Böylece ezilen ve sömürülen on milyonların özgür yaşam geleceği, daha fazla karartılmak istenmektedir. Faşist iktidar ve sömürücü egemen sınıfların kanla beslendikleri ve diktatörlüklerini barbar katliamlar üzerinde inşa ettikleri, şimdi daha fazla bilinen bir olgudur. Ama tarih hiçbir zaman, baskı ve katliamların, halkların özgürlük ve bağımsızlık istemlerini söndürdüğüne ve tümden ortadan kaldırdığına tanıklık etmedi" diye belirtti.

Faşizmin her türlü manipülasyonuna karşı, birleşik devrimci savaşı yükselterek yaşamı özgürleştireceklerini vurgulayan HBDH, "Özgürlük ve kurtuluş uğruna savaşmaya yemin edip toprağa düşen her canımıza andımız olsun ki, birleşik devrimci savaşımız er geç zafer muştularıyla hedefine ulaşacaktır" dedi.