ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Hasan Ferit Gedik'i vuran çetenin lideri tahliye edildi

Maltepe Gülsuyu'nda, uyuşturucu satıcılarına karşı yapılan protesto yürüyüşünde Hasan Ferit Gedik'in öldürülmesine ilişkin görülen davada, çete lideri Mesut Tarhan tahliye edildi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2017 Çarşamba, 15:34

İSTANBUL- Maltepe Gülsuyu Mahallesi'nde Hasan Ferit Gedik'i öldüren ve 9 ESP üyesini yaralayan çetecilerin yargılandığı davaya bugün devam edildi.

Kartal'da bulunan Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 29. celsesi görülen "kapalı" duruşmaya 6'sı tutuklu 11 sanık ile Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Meray ve dedesi Mustafa Meray ile tarafların avukatları katıldı. Duruşma salonunun olduğu B blok -3. katta asansörler iptal edildi. Adliye içinde de polisler bekledi.

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı dosyayı incelediğini belirterek Hasan Ferit Gedik'in öldürülmesi, Gökhan Aktaş'ın da aralarında bulunduğu 3 kişinin yaralanması olayıyla ilgili olay yerinde bulunan mermi kovanlarının daha önce Ayhan Koca'nın evine ateş edilmesi olayında kullanıldığını kaydetti.

Taraf avukatları ise dosyadaki eksikliklerin giderilmesini talep ederken tutuklu sanıklardan Mesut Turhan, "38 aydır tutukluyum. Hasan Ferit olayında İstanbul'da değildim. Neye dayanarak ben çete lideri olarak görülüyorum? Ben ne demişim, ne söylediğimi yapmışlar? Çete yoktur, biz mahalleden arkadaşız" dedi. Söz alan diğer sanıklar da beraatlarını talep etti.

Mahkeme heyeti, Cumhuriyet Savcısının talepleriyle ilgili gerekli yazıların yazılmasına, iddianamede örgüt lideri olarak belirtilen Mesut Turhan'ın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumunu göz önüne alarak tahliyesine karar verdi. Diğer tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı 1 Mart tarihine erteledi.