ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Başkanlık Anayasası'nın ilk iki maddesi kabul edildi

AKP ve MHP'nin uzlaşarak hazırladığı Başkanlık Anayasası teklifi görüşmelerinde ilk iki madde dün Meclis Genel Kurul'da yapılan oturumda kabul edildi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2017 Çarşamba, 09:42

ANKARA- AKP ve MHP'nin uzlaşarak hazırladığı Başkanlık Anayasası teklifi görüşmelerinde ilk iki madde dün Meclis Genel Kurul'da yapılan oturumda oylandı. İlk madde üzerinde yapılan oylamada 347, ikinci madde ise 343 oyla kabul edildi. Maddeler üzerindeki görüşmeler, bugün yapılacak oturumla devam edecek.

TBMM Genel Kurulu, Anayasa Değişikliği Teklifi'nin maddeler halinde görüşülmesine dün saat 15.00'de toplanarak başladı. İlk olarak Anayasa'nın 'Yargı yetkisi' başlığındaki değişikliği gündeme alan birinci madde görüşüldü.

'İNŞALLAH YILDIRIM SON BAŞBAKAN OLMAZ'

İlk madde üzerine konuşan HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan, "İnşallah sayın Binali Yıldırım son başbakan olmaz" diyerek, konuşmasına başladı.

"Manzara-i umumiye maalesef iç açıcı değildir" diyen Doğan, ana akım medyada HDP'nin adının geçmesinin yasaklandığını ve ambargo uygulandığını söyledi. "HDP ve HDP milletvekilinin adını telaffuz etmek tamamen literatürden çıkarılmıştır" diyen Doğan, "bu durumu ana akım medyanın patronlarının bizzat kendilerinden yüz yüze sorup aldığı cevaplar olduğunu" söyledi.

Doğan, "Biz 8 Haziran'da kısmen özgür bırakıldığı ortamda seçim çalışması yaptık ve demokratik yarış yaptık. 13,8 oy aldık. Bundan sonra bizim maruz kaldığımız işkence ve baskının haddi hesabını bilme şansınız yoktur. Sayısız parti binalarımız basıldı. Mitinglerimiz bombalandı. HDP'yi dışlayıp, Yenikapı ruhuna gittiniz. Bu ruh çok sürmedi. Bundaki neden şuydu; Yenikapı Türkiye'nin tümünü kapsayan bir ruh değildi. Nitekim CHP lideri baktı ki bu tarlada hasat yok terk ettiniz."

'BARIŞ VE DEMOKRASİDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Doğan, "Buradaki mesele rejim değişikliği meselesi olmayabilir ama bütün yetkilerin merkeze taşındığı Türkiye'de demokrasiden koparsanız. Başkanlık sistemi bir anda gündeme getirildi. Merak ettim Türkiye'de fiili durumu anayasal çerçeveye almanın nedeni acaba bir tehlikeyi bertaraf etmenin nedeni midir? Ama gelecek tehlikeyi bertaraf edecek demokrasidir. Daha barışa son kullanma tarihi getirmeden, yaptıklarınıza barış ve demokrasiden vazgeçmeyecek ve bu değişikliğe oy vermeyeceğiz" dedi.

Anayasa değişikliğinin ilk maddesi üzerine partililer adına konuşmaların ardından soru cevap işleminde yöneltilen soruları hükümet adına Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yanıtladı.

YAPILAN DEĞİŞİKLİK DERDİMİZE DERMAN OLMAYACAK

Ardından madde üzerine verilen değişiklik önergelerine geçildi. Verdiği önerge üzerine söz alan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, "Tüm erkler yürütmede toplanmak istendiği bir rejimdir. Bunun adı diktatörlüktür. Bizi karanlığa sürükleyecektir. 'İtaat edin, rahat edin'den bir vaadi yoktur. Bu maddeye şeklen eklenmiş 'tarafsız' ilkesi şu anki derdimize derman olabilecek bir değişiklik değildir" dedi.

Önerge görüşmelerinin ardından oy verme işlemine geçildi. Anayasa değişikliğinin ilk maddesi üzerine oy verme işlemi 22.45'te başladı. Milletvekilleri il sırasına göre çağrılarak oy kullandı. Tutuklu bulunan HDP'li milletvekilleri de oy kullanmak için çağrılırken, bu sırada HDP sıralarında oturan milletvekilleri çağrıya "cezaevinde" diye yüksek sesle yanıt verdi.

İLK MADDE 347 OYLA KABUL EDİLDİ

Lehte ve aleyhte yapılan konuşmaların ardından 484 milletvekilinin katılımıyla gerçekleşen oylamada; 347 kabul, 132 ret, 2 çekimser, 2 boş, 1 geçersiz oy çıktı. Buna göre, birinci madde 347 oyla kabul edildi.

Oylamada teklifin birinci maddesi olan "7/11/1982 tarihli ve 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 9'uncu maddesine 'bağımsız' ibaresinden sonra gelmek üzere 've tarafsız ibaresi eklenmiştir" maddesi ilk tur oylamada kabul edildi.

Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın tarafından verilen aranın ardından Milletvekili sayısının 600'e çıkmasını öngören ikinci madde görüşüldü.

Madde üzerine HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, partisi adına yaptığı konuşmada, "Bu değişikliğin iktidarın seçim sistemini de değiştirdiği düşünüldüğünde tek bir parti sistemine kapı aralamaktadır. Önce yedek vekil denildi ancak korkulduğundan rafa kaldırıldı. Nüfus artışı gerekçe gösterilerek bu değişiklik getirildi. Bu ay" dedi.

TEK ADAM İÇİN YAPILAN BİR DEĞİŞİKLİK

Kerestecioğlu, "Tek adam rejimiyle işlevsiz kılınacak Meclis'te milletvekillerine bir tür rüşvettir. Bazı milletvekillerinin yasama faaliyetlerine ilgisizliğini görünce milletvekilinin azalması gerekir diye düşünüyorum. Böylece halka maliyetleri azalır. Yüzde 10'luk seçim barajı kaldırılmazken, en çok oy alan partinin sandalye sayısının artması anlamına gelir. Böylece iktidar partisi muhalefete yer bırakmadan dilediği kararı hayata geçirecektir. Muhalefete alan bırakılmamaya çalışılıyor. Değişiklik mutlaki tek adam rejimi için yapılan bir değişikliktir" diye konuştu.

"Erdoğan için oluşturulan yetkileri darbeyle başa gelen bir cumhurbaşkanı da kullanabilecek" diyen Kerestecioğlu, "93 yıl geriye tek parti döneminin de öncesine tek adam rejimine dönüyoruz. Bu bir oyundur, tiyatro demek istemiyorum. Bir anayasa aslında sivil, çoğulcu ve demokratik olmalıdır. Ayrımcılığı yasaklamalı, eşitliği savunmalıdır" ifadesini kullandı.

İKİNCİ MADDE 343 OYLA KABUL EDİLDİ

Yapılan konuşmalardan sonra oylamaya geçildi. 480 milletvekilinin katılımıyla yapılan oylama sonucu; 343 kabul, 133 ret, 1 çekimser, 2 boş ve 1 geçersiz oy çıktı. Bu sonuca göre, ikinci madde de 343 oyla kabul edildi.

Teklifin ikinci maddesi olan 2709 sayılı Kanunun 75'inci maddesinde yer alan "beşyüzelli" ibaresi "altıyüz" şeklinde değiştirilmiştir.

Görüşülmeye başlanan değişikliğin ikinci maddesi Anayasanın 75. maddesinde yer alan, "Türkiye Büyük Millet Meclisi genel oyla seçilen beşyüzelli milletvekilinden oluşur" maddesinde değişikliği ön görüyor. Teklifle madde "Türkiye Büyük Millet Meclisi genel oyla seçilen altıyüz milletvekilinden oluşur" biçiminde değiştirildi. Teklifin kabul edilmesi durumunda 550 olan mevcut milletvekili sayısı 600'e çıkarılıyor.

Maddelerin görüşülmesi için Meclis, bugün saat 14.00'te tekrar toplanacak.