ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Af Örgütü Barbaros Şansal için kampanya başlattı

Uluslararası Af Örgütü, modacı Barbaros Şansal'ın havalimanında linç girişimine maruz kalması ve ardından tutuklanmasına ilişkin "acil eylem" kampanyası başlattı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2017 Çarşamba, 10:42

HABER MERKEZİ- Uluslararası Af Örgütü, modacı Barbaros Şansal'ın havalimanında linç girişimine maruz kalmasının ardından, ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirttiği söz ve tweet'leri nedeniyle tutuklanmasının ardından "acil eylem" kampanyası başlattı.

Kampanya metninde, Barbaros Şansal'ın derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması ve kendisine yönelik suçlamaları düşürmeye çağırdı. Af Örgütü, ayrıca yetkililer, Şansal'ın maruz kaldığı saldırıya yönelik cezai kovuşturma başlatmaya, tüm sorumluları adalet önüne getirmeye davet etti.

Şansal'ın yılbaşında sosyal medyada paylaştığı bir video mesaj ve tweet nedeniyle "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" ile suçlandığı belirtilen açıklamada, Türk Ceza Kanunu'nun bununla ilgili 216. maddesinin 2. ve 3. paragraflarını kaldırma çağrısı yer aldı.