ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

6 gazeteci için Avrupa Konseyi'ne başvuru yapıldı

18 gündür İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında tutulan 6 gazeteci için Avrupa Gazeteciler Federasyonu, Avrupa Konseyi Gazeteciliğin ve Gazetecilerin Güvenliğinin Korunmasını Teşvik Eden Platform'a başvuruda bulundu.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2017 Çarşamba, 15:10

BRÜKSEL- Avrupa Gazeteciler Federasyonu, 18 gündür gözaltında tutulan 6 gazeteci ile ilgili olarak Avrupa Konseyi Gazeteciliğin ve Gazetecilerin Güvenliğinin Korunmasını Teşvik Eden Platform'a şikayet başvuruda bulundu.

Şikayet başvurusu şöyle: "6 gazeteci açıklama yapılmaksızın gözaltında tutuluyor.
Gazeteci ve medya çalışanları Tunca Öğreten (serbest çalışan), Mahir Kanaat (BirGün), Ömer Çelik (DIHA Haber Müdürü), Metin Yoksu (DIHA muhabiri), Eray Saygın (Yolculuk Gazetesi) ve Derya Okatan (ETHA) 25 Aralık 2016'da Türk yetkilileri tarafından saat 04:30'da İstanbul, Ankara ve Diyarbakır'daki evlerinden gözaltına alındı. Derya Okatan (ETHA Sorumlu Müdürü) 25 Aralık'tan bu yana OHAL kararlarına karşı açlık grevinde bulunuyor ve Ömer Çelik gözaltına alındığı sırada darp edildi.

OHAL gerekçesiyle Türk yetkililer gözaltı süresini 4 günden 30 güne çıkarırken, gazetecilerin avukatlarını görmesi 5 gün engellendi.

Gözaltı işlemi için hiçbir resmi sebep açıklanmazken, gazeteciler gözaltında kötü muameleye uğradıklarını belirtti."