ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Asil Çelik işçileri düşük zam dayatmasını kabul etmedi

Asil Çelik ile Birleşik Metal-İş arasında, grev öncesi yapılan uzlaşma görüşmesinden patronun enflasyon altında zam teklif etmesiyle uzlaşma görüşmelerinde sonuç çıkmadı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2017 Çarşamba, 14:05

BURSA- Bursa'nın Orhangazi ilçesinde bulunan Asil Çelik ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında, grev öncesi yapılan uzlaşma görüşmesinden de sonuç çıkmadı.

Patronun yıllık enflasyonun da altında yüzde 7,2 zam teklifi kabul edilmezken, işçiler 18 Ocak'ta greve çıkmaya hazırlanıyor.

DİSK'e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası ile Asil Çelik arasında 7 Eylül 2016 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi ve Kasım ayındaki arabuculu sürecinden sonuç alınamayınca, sendika yöneticileri Asil Çelik'te grev kararı aldı.

18 Ocak'ta greve gidecek olan fabrika işçileriyle Asil Çelik yönetimi uzlaşmak için bir araya geldi. 450 sendika üyesini ilgilendiren fabrikada işveren sendikaya ücretlere yüzde 7,2, sosyal haklara ise yüzde 8,5 zam dayattı. Sendika ise bu dayatmayı kabul etmedi. 18 Ocak tarihine kadar bir anlaşma sağlanamazsa, Asil Çelik fabrikasında işçiler greve çıkacak.