ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'den ekonomik krizin araştırılması için önerge

HDP Grup Başkanvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Ahmet Yıldırım, Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz ve krizden çıkışın araştırılması için Meclis'e Araştırma Önergesi verdi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ocak 2017 Çarşamba, 16:41

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Ahmet Yıldırım, AKP hükümetinin siyasi, iktisadi ve hukuksal uygulamaların yarattığı neticelerden biri olan ekonomik kriz gerçekliği ile mücadele etmek, ekonomik krizden çıkış yolunu bulmak ve ortak akılla hareket ederek derinleşen ekonomik krizin önüne geçmek amacıyla Meclis'e Araştırma Önergesi verdi.

HDP Grup Başkanvekilleri önergenin gerekçesinde "Türkiye'de hakim güç yapısı yani hükümet ekonomik gerçeklikleri dillendiren herkesi dışladığı, kötümserlikle itham ettiği daha da ötesi suçladığı bir süreci yaşamaktayız. Ekonomide bardağın dolu tarafının artık kalmadığı bir sürece doğru hızla gitmekteyiz" dedi.

Küresel kurumlar dışında ulusal istatistiki gerçekliklerin de ekonominin kötüye gidişine dair açıklamalar yaptığını ifade edilen önergede, "Düzenli olarak TÜİK'in ölçtüğü Ekonomi Güven Endeksi son dört yılın en düşük seviyesini görmüş durumdadır. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 420 bin kişi artarak 3 milyon 523 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1 puanlık artış ile yüzde 11,3 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 1,3 puanlık artış ile yüzde 13,7 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,4 puanlık artış ile yüzde 19,9 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 1,1 puanlık artış ile yüzde 11,6 olarak gerçekleşti" diye belirtildi.

Ekonominin krizde olduğunu gösteren bir başka gösterge de TL'deki olağandışı değer kaybı olduğunu kaydeden HDP, "Son üç ayda TL Euro karşısında yüzde 20, Dolar karşısında yüzde 26 değer kaybetmiştir. Son bir ayda ise TL Euro karşısında yüzde 11, Dolar karşısında yüzde 12 değer kaybetmiştir" diye hatırlattı.

Bir ülkede ekonomideki gelişmişliğin en büyük göstergesi olan sanayinin gelişmişliği, Türkiye'de kendini sanayinin ölmesine doğru bırakan bir gerçeklik olarak ortaya koyduğunu ifade eden HDP, "2016 yılının 3. çeyreğinde sanayi yüzde 4,8 küçülmüştür. 2016 yılında Ocak ayından Ekim ayına kadar olan süre zarfında 10 ay içinde ülkeye giren yabancı sermaye bir önceki yılın aynı dönemine göre 5 milyar dolarlık bir azalma yaşamıştır. Ayrıca ülkeden çıkan yabancı sermaye miktarları korkunç rakamlara ulaşmıştır" dedi.

Mevcut krizden çıkış formülü olarak hükümetin borçlanmayı arttırarak iç hareketlilik sağlama politikası, krizin enerjisini büyüterek daha sert döneceği gerçekliğinden başka bir şey olmadığının altını çizen HDP, "Bu durum kendini banka kredilerinin ödenememesine, bankaların kullandırdığı kredi büyüme hızlarının gerilemesine bırakmaktadır" diye kaydetti.

HDP Grup Başkanvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Ahmet Yıldırım, "Siyasi kararların ülkedeki ekonomik kötüye gidişatın ana sebebi olduğundan hareketle, siyasi eksenin değişmemesi halinde hangi ekonomik çözüm modelini kullanırsak başka bir yerden ekonomimizi vurmaya devam edeceği gerçekliği ile TBMM'nin üzerine düşen görevi yaparak bu kötü gidişata dair rolünü üstlenmesi gerektiğini düşünmekteyiz" dedi.